Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

POZ będzie mógł udzielać teleporad

POZ będzie mógł udzielać teleporad fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafiło rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowelizacja rozporządzenia polega w głównej mierze na doprecyzowaniu możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności również w podstawowej opiece zdrowotnej.

Obecny stan prawny nie stanowi barier dla sprawowania opieki nad pacjentami za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Zgodnie z projektem rozporządzenia badanie na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności będzie możliwe w przypadku: porady lekarskiej, wizyty lekarskiej a także nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W praktyce, gdyby zmiana rozporządzenia doszła do skutku, będzie oznaczało to, że pacjent będzie mógł uzyskać poradę lekarską za pośrednictwem np. wideorozmowy na komunikatorze Internetowym lub poprzez telefon. Wprowadzona zmiana z pewnością usprawniłaby system POZ, poprzez skrócenie czasu oczekiwania na wizytę, ale również ułatwiłaby kontakt z lekarzem osobom starszym, które mają trudności z poruszaniem się. Zmiana pozwoliłaby także na wyeliminowanie problemu oczekiwania chorych na choroby zakaźne w poczekalniach POZ (mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się choroby).

Przypominamy, że lekarze POZ wystawiają już elektroniczne zwolnienia z tytułu niezdolności do pracy (L4) a także powoli wdrażany jest program e-recept. Informatyzacja służby zdrowia oznaczała będzie, że pracownik niezdolny do pracy nie będzie musiał udać się do przychodni po zwolnienie, gdyż porada lekarska będzie udzielana na odległość, zwolnienie lekarskie za pomocą systemu trafia już do pracodawcy, a recepta na potrzebne leki będzie oczekiwała na niego w systemie teleinformatycznym apteki. Brzmi super?- Informatyzacja to w końcu znak XXI wieku. 

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Pt., 27 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek