Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Elektroniczny dowód osobisty – projekt ustawy

Elektroniczny dowód osobisty – projekt ustawy fotolia.pl

Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i w konsekwencji szeregu innych ustaw. Jest wynik przyjętej przez rząd w ubiegłym roku koncepcji wprowadzenie elektronicznego dowodu osobistego. Sprawa będzie omawiana na najbliższym posiedzeniu zespołu ds. administracji oraz zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak piszą autorzy, celem ustawy jest zapewnienie każdemu obywatelowi bezpiecznego narzędzia do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Takim narzędziem ma być nowy dowód osobisty - nieodpłatny, państwowy środek identyfikacji elektronicznej. Dokument ten będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela oraz służył do uwierzytelnienia podczas korzystania z elektronicznie załatwianych usług administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Nowy dowód osobisty ma zawierać w warstwie elektronicznej dane, które, wraz z danymi znanymi wyłącznie posiadaczowi tego dowodu, pozwolą zarówno na uwierzytelnienie go w systemach teleinformatycznych, w ramach których świadczone są usługi online, jak i na opatrywanie dokumentów elektronicznych podpisem elektronicznym. Podpis elektroniczny będzie rozwiązaniem analogicznym do znanego już i używanego, zarówno w administracji, jak i w biznesie, kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Nowy dowód osobisty ma wypełniać następujące funkcje: identyfikację i uwierzytelnianie posiadacza dokumentu w zewnętrznych systemach informatycznych; możliwość złożenia podpisu zaawansowanego pod elektronicznym oświadczeniem woli; potwierdzanie obecności posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w szczególności w systemach służby zdrowia; możliwość przekraczania granic (dokument podróży zgodny z ICAO) przez automatyczne bramki na lotniskach w UE.

Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym nie wydano jeszcze dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Funkcjonuje on już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwie, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech i we Włoszech. Dokument ten jest najczęściej wykorzystywany do identyfikacji i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu. Z funkcji elektronicznych korzystają osoby dorosłe, najczęściej na zasadach dobrowolności. Takie rozwiązania przyjęto w projektowanej polskiej ustawie. Przy czym, jak zaznaczają autorzy, projekt nowelizacji nie wprowadza zmian w zakresie zasad wydawania dowodów osobistych, a jedynie reguluje funkcje elektroniczne dowodu.

Z projektem ustawy, jej uzasadnieniem i oceną skutków regulacji można zapoznać się tutaj.

Źródło: materiał dla KWRiST

Pt., 18 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża