Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czego oczekiwać w uzdrowiskach

Uchwalenie istotnej nowelizacji ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych pociągnęło za sobą konieczność wydania nowych aktów wykonawczych. Będą to rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wymagań dla urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego oraz w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
Projekty rozporządzenia oparte zostały o dotychczasowe rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 roku w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

Pierwsze z wymienionych rozporządzeń reguluje problematykę wymagań eksploatacyjnych, funkcjonalnych i technicznych dla urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, tj. pijalni uzdrowiskowych, tężni, parków, ścieżek ruchowych, urządzonych odcinków wybrzeża morskiego, leczniczych i rehabilitacyjnych basenów uzdrowiskowych oraz urządzonych podziemnych wyrobisk górniczych.

Dzięki projektowi rozporządzenia dowiadujemy się przykładowo, że tężnia powinna spełniać następujące wymagania:

  1. konstrukcja i rozwiązania techniczne powinny zapewniać uzyskanie aerozolu o właściwościach leczniczych, potwierdzonych wynikami badań i oceną przeprowadzonymi w trybie ustawy;
  2. instalacje doprowadzające solankę na pomost górny, pompa i cała armatura powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie chemiczne i żrące solanki oraz nie powinny reagować chemicznie z używaną wodą leczniczą;
  3. ubytki tarniny w tężni powinny być na bieżąco usuwane;
  4. tężnia powinna działać na podstawie instrukcji funkcjonalnej, określającej sposób wytwarzania aerozolu, zakres i częstotliwość monitorowania warunków sanitarnohigienicznych i funkcjonalnych, w tym jakość używanej wody i stan techniczny urządzeń;
  5. w widocznych miejscach przy tężni powinien być umieszczony regulamin porządkowy określający sposób korzystania z tężni.

Drugie z wymienionych rozporządzeń odnosi się do wymogów stawianych w szczególności szpitalowi uzdrowiskowemu, sanatorium uzdrowiskowemu, szpitalowi uzdrowiskowemu dla dzieci, sanatorium uzdrowiskowemu dla dzieci, przychodnia uzdrowiskowa, zakład przyrodoleczniczy, szpital uzdrowiskowy w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym, sanatorium uzdrowiskowe w takim wyrobisku. W stosunku do obecnego stanu prawnego zmiany dotyczą w szczególności konieczności przystosowania szpitala uzdrowiskowego do przebywania w nim osób niepełnosprawnych, zmiany definicji z „prewentorium dla dzieci” na „szpital uzdrowiskowy dla dzieci” oraz dokonania podziału wymagań koniecznych dla szpitala uzdrowiskowego dla dzieci i sanatorium uzdrowiskowego dla dzieci.

Czw., 25 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski