Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Klasyfikacja tytułów dłużnych

Do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa.
Wydanie nowego rozporządzenia – w miejsce obowiązującego obecnie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego – jest konsekwencją uchwalenia nowej ustawy o finansach publicznych i wynikającej stąd konieczności wydania nowych aktów wykonawczych.

Przy opracowywaniu projektu dokonano zmian doprecyzowujących katalog tytułów dłużnych – z chwilą wejścia w życie rozporządzenia przybierze on następującą postać:

  1. papiery wartościowe, inne niż akcje, z wyłączeniem praw pochodnych, dopuszczone do obrotu zorganizowanego, z uwzględnieniem podziału na:
    1. krótkoterminowe papiery wartościowe - o pierwotnym terminie wykupu nie dłuższym niż rok (bony skarbowe, obligacje, bony komercyjne, pozostałe papiery wartościowe),
    2. długoterminowe papiery wartościowe - o pierwotnym terminie wykupu dłuższym niż rok (obligacje, obligacje skarbowe, pozostałe papiery wartościowe);
  2. kredyty i pożyczki, przy czym do tej kategorii zalicza się również umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które mają wpływ na poziom długu publicznego, papiery wartościowe, których zbywalność jest ograniczona, umowy sprzedaży, w których cena jest płatna w ratach, leasing finansowy, inne umowy nienazwane, o terminie zapłaty dłuższym niż rok, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu, z uwzględnieniem podziału na:
    1. krótkoterminowe - o pierwotnym terminie spłaty nie dłuższym niż rok lub podlegające spłacie na żądanie,
    2. długoterminowe - o pierwotnym terminie spłaty dłuższym niż rok;
  3. przyjęte depozyty, z uwzględnieniem podziału na:
    1. depozyty zbywalne (na żądanie) - natychmiast wymienialne na gotówkę lub płatne na żądanie wierzyciela,
    2. inne depozyty, które nie mogą być natychmiast wymienione na gotówkę lub nie mogą być w dowolnym momencie wykorzystywane do dokonywania płatności przez wierzyciela, w szczególności w formie depozytów terminowych;
  4. zobowiązania wymagalne, w tym:
    1. wynikające z odrębnych ustaw oraz prawomocnych orzeczeń sądów lub ostatecznych decyzji administracyjnych,
    2. uznane za bezsporne przez właściwą jednostkę sektora finansów publicznych, będącą dłużnikiem
Czw., 11 Lst. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: