Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Echa z lipcowego posiedzenia plenarnego KWRiST

Echa z lipcowego posiedzenia plenarnego KWRiST .

16 projektów z pozytywną opinią, 2 z negatywną, 5 Komisja uzgodni w trybie obiegowym, a 9 trafi na zespoły robocze – to bilans ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 19 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obradom współprzewodniczyli – Sebastian Chwałek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Mieczysław Struk, reprezentujący Związek Województw RP, marszałek województwa pomorskiego.

Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Zbigniew Deptuła, członek Zarządu ZPP, starosta makowski; Edmund Kaczmarek, członek Zarządu ZPP, starosta jędrzejowski; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP oraz jego zastępca Grzegorz Kubalski.

Dużą część spotkania poświęcono na rozmowy na temat Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Szczegółowo piszemy o tym w: Resort infrastruktury krytycznie o ZSIN.

Na wniosek Związku Miast Polskich resort środowiska przedstawił informację na temat prowadzonych i planowanych działań edukacyjnych związanych z wejściem w życie od 1 lipca br. rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Piszemy o tym w: Segregacja odpadów – resort środowiska edukuje.

Drogi publiczne

Jednym z omawianych podczas posiedzenia projektów był projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Strona samorządowa zaopiniowała go pozytywnie, jednak zgłosiła pewne postulaty. Przedstawił je Andrzej Porawski, sekretarz KWRiST, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Po pierwsze wnosił, aby wszystkie drogi obronne zostały zaliczone do kategorii dróg krajowych i żeby ich zarządcą była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Druga propozycja dotyczyła tego, aby uporządkowana została kategoryzacja dróg, czyli aby przypisanie danej drogi do kategorii było zgodne z definicją zawartą w ustawie.

W odpowiedzi na pierwszy wniosek dyrektora Andrzeja Porawskiego, Agnieszka Krupa, zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa wyjaśniła, że ze względu na potrzeby zgłaszane przez służby wojskowe i ministra obrony narodowej powstał projekt ustawy, który umożliwia, aby do dróg o znaczeniu obronnym zostały zaliczone również drogi, które w tym momencie są drogami powiatowymi czy gminnymi.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że będzie to rozszerzenie zadań dla samorządów, dlatego też te zmiany łączą się ze zmianami, które są proponowane w art. 19 ustawy o drogach publicznych, które wyraźnie wskazują, że zadania na drogach obronnych będą finansowane z budżetu państwa ze środków pozostających w dyspozycji ministra obrony narodowej – tłumaczyła.

Do drugiego postulatu Andrzeja Porawskiego pozytywnie odniósł się Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, który obiecał, że takie prace zostaną wykonane.

Środki na drogi

Strona samorządowa negatywnie oceniła projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę Rady Ministrów nr 154/2015 z 8 września 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” oraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2009 r. w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych.

Jak wyjaśnił Andrzej Porawski, zdaniem strony samorządowej kryteria i sposób rozdziału środków powinien być taki jak dotychczas. Minister Tomasz Żuchowski wyraził chęć prowadzenia dalszych rozmów na temat wymienionych projektów.

Dyskusyjne zmiany granic

Komisja zajęła się także projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin. Strona samorządowa oceniła go pozytywnie, jednakże z wyłączeniem zmian dotyczących granic Konina i Ostrołęki. Tu bowiem przedstawiciele strony samorządowej mieli rozbieżne zdania. Zarząd Związku Miast Polskich popiera propozycję poszerzenie granic tych miast, co wyraził w stanowisku z 6 lipca br. Można się z nim zapoznać tutaj.

Innego zdania są przedstawiciele gmin wiejskich. Obecny na posiedzeniu KWRiST Stanisław Godzina, wójt gminy Rzekuń przekonywał, że zmiana granic Ostrołęki spowoduje zerwanie dotychczasowych więzi społeczności lokalnej. Wskazywał także na kłopoty, z którymi zmierzyć się może budowa elektrowni. – Gmina Rzekuń pod moim kierunkiem przeprowadziła wszystkie niezbędne procedury związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę dla tej inwestycji. Z doświadczenia wynika, że przynajmniej kilkuletnie procedury związane z ewentualnym opracowaniem nowego MPZP przez Miasto Ostrołęka mogą spowodować, że budowa zostanie skutecznie zablokowana na kilka lat – tłumaczył.

Ryszard Nawrocki, wójt gminy Stare Miasto odniósł się do kwestii zmian granic Konina. Wskazywał, m.in. że negatywnie wpłyną one na inwestycje prowadzone przez gminę.

Samo rozporządzenie powinno zostać wydane do 31 lipca, aby mogło wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej zaplanowano na 30 sierpnia br.

Projekty, który uzyskały pozytywną opinię:

  1. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii.
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru.
  4. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
  5. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań wobec szkół i placówek.
  6. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
  7. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.
  8. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
  9. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego.
  10. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
  11. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego.
  12. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wydawania orzeczeń i opinii przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
  13. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układu i sposobu prezentacji.
  14. Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic.
  15. Projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
  16. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin.

Negatywną opinię uzyskały:

  1. Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę Rady Ministrów nr 154/2015 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.
  2. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2009 r. w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych.

W trybie obiegowym Komisja rozpatrzy:

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wykazów, wniosków i wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów dokumentów i informacji wymaganych do rozpatrzenia wniosku o określenie warunków zwrotu, odstąpienie od dochodzenia zwrotu lub umorzenia należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  4. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji dotyczących gospodarki środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych , przekazywanych przez marszałków województw dysponentowi funduszu.
  5. Projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw.

Na zespoły robocze trafią:

  1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
  4. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców.
  5. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.
  6. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
  7. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości wpłaty dokonywanej w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
  8. Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania.
  9. Projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Niedz., 23 Lp. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska