Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Instrumenty inżynierii finansowej w ramach rpo na nowo

W związku z koniecznością gruntownej zmiany regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 15 czerwca 2009 roku w sprawie udzielania pomocy przez fundusze pożyczkowe i doręczeniowe w ramach regionalnych programów operacyjnych, opracowany został projekt nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego – w sprawie udzielania pomocy ze środków instrumentów inżynierii finansowej w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Zmiana tytułu nie jest przypadkowa – najważniejszą spośród wprowadzanych zmian jest bowiem poszerzenie kręgu podmiotów, które mogą udzielać pomocy ze środków utworzonych przez siebie instrumentów inżynierii finansowej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Do tej pory podmiotami takimi były wyłącznie fundusze pożyczkowe i doręczeniowe; zgodnie z nowym projektem krąg uprawnionych podmiotów ma być poszerzony m.in. o banki, w tym banki spółdzielcze.

Zdefiniowano również pojęcie instrumentów inżynierii finansowej – jako wyodrębnionych księgowo funduszy utworzonych w celu stwarzania korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości poprzez udzielanie z ich środków pożyczek lub poręczeń, których wypracowane zyski przeznaczane są na cele związane z utworzeniem tych funduszy.

Rozporządzenie przynosi też wiele szczegółowych zmian – osoby zainteresowane ich zakresem odsyłamy bezpośrednio do treści rozporządzenia i dołączonego doń uzasadnienia.

Czw., 12 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski