Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusze pożyczkowe i poręczeniowe w 2010 roku

W dniu 3 lutego 2009 roku Rada Ministrów przyjęła dokument „Kierunku rozwoju funduszy pożyczkowych i doręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2009-2013”. Zgodnie z przyjętymi zasadami monitoringu periodycznie winna być sporządzana jest ocena jego realizacji. W bieżącym miesiącu do Komisji Wspólnej trafiła taka ocena za cały rok 2010.

Stwierdzono, że większość działań będących przedmiotem programu wdrażana była zgodnie z harmonogramem ich realizacji. Cel Kierunków, jakim była dalsza poprawa dostępu, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw do zewnętrznych źródeł finansowania za pośrednictwem systemu funduszy pożyczkowych i doręczeniowych, realizowany był w objętym sprawozdaniem 2010 roku poprzez:

  • opracowanie i wprowadzenie standardów funkcjonowania funduszy pożyczkowych;
  •  podniesienie kompetencji konsultantów świadczących usługi finansowe w zakresie udzielania pożyczek przez organizację cyklu szkoleń z zakresu prawnych aspektów prowadzenia działalności pożyczkowej w okresie spowolnienia gospodarczego oraz opracowanie programu podnoszenia kompetencji kadr funduszy doręczeniowych;
  • wdrożenie systemu monitoringu funduszy pożyczkowych;
  • dokapitalizowanie funduszy pożyczkowych i doręczeniowych ze środków RPO;
  • ujednolicenie zasad współpracy pomiędzy bankami a funduszami doręczeniowymi;
  • wdrożenie metodologii oceny ryzyka doręczeniowego;
  • wdrażanie Ogólnopolskiego Systemu Wspierania Udzielania Poręczeń (OSWUP);
  • zlecenie badania rynku wybranych usług wspierających rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce – dostęp do finansowania zwrotnego.

Osoby zainteresowane szczegółami poszczególnych wymienionych wyżej działań zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu.

Czw., 12 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski