Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formy zatrudnienia instruktora

Formy zatrudnienia instruktora fotolia.pl

Pytanie: Zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy – prawo o ruchu drogowym ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który między innymi zatrudnia co najmniej jednego instruktora. Informacja o zatrudnionym instruktorze jest zamieszczana we wpisie ośrodka do rejestru.

Czy świadczenie usług przez instruktora na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego wymienioną działalność na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie jest spełnieniem wymogu zawartego w wymienionym przepisie? Czy pojęcie zatrudniony można odnieść do wymienionych wyżej przypadków zawierania umów?

Odpowiedź: Z art. 103 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym nie wynika, by wymogiem stawianym przedsiębiorcy prowadzącym ośrodek szkolenia kierowców było zatrudnienie przynajmniej jednego instruktora na podstawie umowy o pracę. Ustawodawca nie wskazuje powołanym przepisie na zatrudnienie pracownika ale na zatrudnienie instruktora. W słowniku języka polskiego słowo „trudnić się” oznacza zajmować się czymś, zwłaszcza zarobkowo (www.sjp.pwn.pl).

Zgodnie z art. 2 kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z powołanego przepis wynika, że podstawą zatrudnienia może być nie tylko stosunek pracy ale również inny stosunek prawny, w takim jednak przypadku osoba świadcząca pracę nie jest pracownikiem.

Dopuszczalne jest zatem zatrudnianie instruktora na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy o świadczenie usług do której odpowiednio stosuje się przepisy o zleceniu, czy umowy o dzieło – w zależności od tego jak strony w treści umowy sformułowały obowiązki strony).

Pon., 9 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel