Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Badanie poziomu alkoholu w organiźmie wg nowych zasad

Badanie poziomu alkoholu w organiźmie wg nowych zasad fotolia.pl

W związku ze zmianami ustawowymi oraz postępem technicznym Ministerstwo Zdrowia postanowiło na nowo określić warunki i sposób dokonywania badań na zawartość alkoholu w organiźmie. Nastąpi to na podstawie rozporządzenia, którego projekt został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Rozporządzenie określa warunki i sposób dokonywania badań:

  1. osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w stanie po spożyciu alkoholu. O przeprowadzeniu badania w tym przypadku decyduje organ właściwy do prowadzenia śledztwa, dochodzenia lub postępowania w sprawach o wykroczenia albo sąd;
  2. pracownika niedopuszczonego do pracy z powodu uzasadnionego podejrzenia, że stawił się do pracy w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. O przeprowadzaniu badań w tym przypadku decyduje kierownik zakładu pracy, osoba przez niego upoważniona albo sam zainteresowany pracownik.

Badania mogą mieć postać:

  1. badania wydychanego powietrza przeprowadzane za pomocą urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Uwzględniając najnowszą wiedzę zrezygnowano z możliwości przeprowadzania badania za pomocą probierza trzeźwości;
  2. badania krwi polegającego na przeprowadzeniu analizy krwi pobranej z żyły osoby badanej metodą chromatografii gazowej lub metodą enzymatyczną, Krew do badania pobiera się w objętości dwa razy po 5 cm3, przy czym do dezynfekcji skóry używa się wyłącznie roztworów niezawierających alkoholu, do pobrania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, a do pojemnika, do którego pobiera się krew, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji, poza znajdującymi się w pojemniku. Krew do badania pobiera lekarz, pielęgniarka lub inna uprawniona osoba wykonująca zawód medyczny w podmiocie leczniczym. Do czasu rozpoczęcia badania pobraną krew przechowuje się w temperaturze od 3oC do 6oC. Samo badanie może być przeprowadzone przez laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Dr Jana Sehna w Krakowie, wydziały kryminalistyki komend wojewódzkich Policji, policyjne laboratoria kryminalistyczne oraz zakłady medycyny sądowej oraz inne zakłady uczelni medycznych.

Zrezygnowano z określania trybu badania poziomu alkoholu w moczu, jako że miało ono ograniczoną przydatność procesową.

Pt., 6 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski