Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieuzasadnione zatrzymanie prawa jazdy a kontrolne sprawdzenie kwalifikacji

Nieuzasadnione zatrzymanie prawa jazdy a kontrolne sprawdzenie kwalifikacji fotolia.pl

Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane z powodu uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, a wyniki dochodzenia lub postępowania sądowego wykazały, że zdarzenie nie miało cech przestępstwa to mamy do czynienia z nieuzasadnionym zatrzymaniem prawa jazdy. Poddawanie takiej osoby egzaminowi sprawdzającemu stanowiłoby niezasłużoną dodatkową dolegliwość.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła żądania wydania dokumenty prawa jazdy, zdeponowanego w organie administracji (zatrzymanego fizycznie przez organ), w stosunku do którego rozstrzygnięcie prawne o jego zwrocie zostało wydane, przez inny właściwy organ w stosownej formie. W tej sytuacji, po ustaniu przyczyn jego zatrzymania, wydanie tego dokumentu przez organ pierwszej instancji nastąpić winno w drodze materialno-technicznej czynności wydania tego dokumentu i nie wymaga uprzedniego wydania decyzji orzekającej o zwrocie zatrzymanego prawa jazdy przez ten organ.

Rozstrzygając sprawę, organ pierwszej instancji w podstawach rozstrzygnięcia wskazała także art. 114 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, podnosząc, że nie może wydać zatrzymanego prawa jazdy, bez dopełnienie przez skarżącą ustawowego wymogu poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji. Przepis art. 114 ust. 4 ustawy stanowi, że dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu, przez osobę ubiegającą się o jego wydanie, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje. Warunek ten dotyczy sytuacji opisanych w art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy tj. min. przypadku gdy osoba ubiega się o: b) zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia do kierowania tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok.

Jak już wskazano postępowanie karne w przedmiotowej sprawie, tj. o czyn z art. 178a § 1 k.k. (kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości), postanowieniem z dnia (...) r. został o umorzone wobec niepopełnienia przestępstwa. Odstąpienie od zarzutu popełnienia przestępstwa oznacza tym samym, iż brak było podstaw nie tylko do postawienia skarżącej zarzutu popełnienia przestępstwa, ale i do zatrzymania prawa jazdy. W związku z tym należy uznać, że usunięte zostały wszelkie skutki związane z wszczętym postępowaniem karnym, a zwłaszcza skutki wywołane postanowieniem Prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy.

Sąd rozpoznając niniejsza sprawę podziela sitowisko zawarte w orzecznictwie, że gdy prawo jazdy zostało zatrzymane z powodu uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, a wyniki dochodzenia lub postępowania sądowego wykazały, że zdarzenie nie miało cech przestępstwa to mamy do czynienia z nieuzasadnionym zatrzymaniem prawa jazdy. Poddawanie takiej osoby egzaminowi sprawdzającemu stanowiłoby niezasłużoną dodatkową dolegliwość. Poddawanie sprawdzeniu kwalifikacji takiej osoby, prowadziłoby do paradoksalnej sytuacji, gdyż z jednej strony stwierdza się, że kierowca nie popełnił przestępstwa, a więc nie było podstaw do zatrzymania prawa jazdy, a z drugiej strony organ administracyjny nie oddaje mu prawa jazdy, domagając się zdania egzaminu sprawdzającego.

Reasumując, zdaniem Sądu, nie można interpretować przepisu art. 114 ust. 1 pkt 2 lit. b w związku z art. 114 ust. 4 ustawy w ten sposób, że kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega również osoba, której zatrzymano prawo jazdy na czas nieokreślony, trwający ponad rok a osoba ta zostanie po upływie roku od zatrzymania prawa jazdy uniewinniona od popełnienia czynu z art. 178a § 1 k.k. (w związku z którym wobec ww. stosowano środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania prawa jazdy).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2011 r. III SA/Wr 254/11

Źródło: LexPolonica nr 2779281

Wt., 20 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel