Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czynność (nie)umieszczenia znaku drogowego a skarga do sądu administracyjnego

Czynność (nie)umieszczenia znaku drogowego a skarga do sądu administracyjnego fotolia.pl

Na czynność postawienia lub usunięcia znaku drogowego nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego, stąd na bezczynność organu w tym zakresie również skarga do sądu administracyjnego nie przysługuje.

Powyższy wniosek przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w postanowieniu z  z dnia 5 października 2020 r. (II SAB/Gl 46/20).

W powołanej sprawie Skarżący kwestionował brak działania Prezydenta polegający na nieumieszczaniu znaku drogowego zakazu wjazdu pojazdów na jedną z ulic, podnosząc, że ulica ta nie jest publiczna. 

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażono pogląd, który WSA w Gliwicach podzielił, że czynność polegająca na ustawieniu znaku drogowego nie może być zakwalifikowana jako czynność z zakresu administracji publicznej dotycząca uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. (por.: postanowienie NSA z dnia 19 maja 2010 r., sygn. akt I OSK 735/10, postanowienie z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. akt I OSK 614/11).

Jak wskazał Sąd działania polegające na ustawianiu i usuwaniu znaków drogowych nie są bowiem realizowane w ramach indywidualnej sprawy z zakresu administracji publicznej, zaś jedynie czynność podejmowana w związku z rozpatrywaniem przez organ administracji publicznej sprawy indywidualnego podmiotu, dotycząca uprawnień lub obowiązków tego konkretnego podmiotu, wynikających z przepisów prawa, może zostać objęta skargą do sądu administracyjnego. Tymczasem w orzecznictwie wskazuje się jednoznacznie, że znak drogowy stanowi akt generalny, adresowany do nieskonkretyzowanego adresata. W związku z tym nie można powoływać się na naruszenie swojego indywidualnego uprawnienia lub interesu prawnego wskutek umieszczenia znaku drogowego.

Kognicji sądów administracyjnych podlega natomiast czynność materialno-techniczna, jaką jest zatwierdzenie organizacji ruchu, a nie czynność faktyczna polegająca na usunięciu bądź ustawieniu konkretnego znaku drogowego, która była przedmiotem skargi w powołanej sprawie. Innymi słowy skarga przysługuje jedynie na akt jakim jest zatwierdzenie organizacji ruchu drogowego przez organ.

Źródło: CBOSA 

Sob., 24 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka