Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niedoskonałość systemu bez negatywnych skutków dla strony

Niedoskonałość systemu bez negatywnych skutków dla strony fotolia.pl

Ważny wyrok wydał WSA w Warszawie w dniu 26 czerwca 2020 r. w sprawie o sygn. akt: V SA/Wa 1728/19. Niedoskonałość związana z funkcjonowaniem sytemu informatycznego (pomimo powołanego braku formalnego zgłoszenie zostało przyjęte i nadany został mu numer referencyjny - przewoźnik pozostawał w błędzie, iż dokonał prawidłowego zgłoszenia przewozu towarów) oraz fakt posiadania stosownej licencji zasługują na uwzględnienie w kontekście możliwości odstąpienia od wymierzenia kary z uwagi na interes publiczny – brzmi teza tego wyroku.

W niniejszej sprawie przewoźnik posiadał licencję, a jedynie nie uzupełnił odpowiedniego pola w systemie (numer licencji). Jednocześnie poza błędnym wypełnieniem zgłoszenia w powyższym zakresie, nie stwierdzono działań przewoźnika, których zwalczanie było celem przepisów ustawy o SENT. Nadto pomimo powołanego braku formalnego zgłoszenie zostało przyjęte i nadany został mu numer referencyjny. Powyższe sprawiło, że przewoźnik pozostawał w błędzie, iż dokonał prawidłowego zgłoszenia przewozu towarów.

W związku z powyższym pojawiają się wątpliwości nieprecyzyjnej konstrukcji wypełnianego systemu (niejednoznacznego oznaczenia pola przeznaczonego do uzupełnienia danych o numer zezwolenia/licencji), który pozwalał na zamknięcie formularza z informacją o kompletności statusu zgłoszenia, pomimo, że Strona nie uzupełniła obowiązkowego w jej przypadku pola. W takiej sytuacji Skarżący mógł uznać, że dokonał prawidłowego zgłoszenia, skoro system tak wypełniony formularz przyjął (dopiero aktualnie przy polu przeznaczonym do uzupełniania danych o zezwolenie drogowe/zaświadczenie/licencje, znajduje się informacja: "To pole może pozostać nie wypełnione tylko w przypadku, gdy zezwolenie, zaświadczenie lub licencja NIE jest wymagane przepisami ustawy o transporcie drogowym.", która została zamieszczona przy użyciu czerwonego tekstu i wielkich liter, co świadczy o jej istotności).

Sąd podkreślił, że nieuzupełnienie przez Stronę skarżącą zgłoszenia o numer licencji nie było spowodowane brakiem uprawnień do przewozu towarów. Skarżący dysponował stosowną licencją, z której wypis co istotne, został okazany przez kierowcę podczas kontroli drogowej, a zgłoszenie zostało uzupełnione.

Czw., 17 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka