Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odmowa wydania abonamentu parkingowego podlega kontroli sądu administracyjnego

Odmowa wydania abonamentu parkingowego podlega kontroli sądu administracyjnego fotolia.pl

Na tytułowym stanowisku stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Co dokładnie orzekł Sąd? 

Po pierwsze Sąd wskazał, że zarząd drogi i zarządca drogi publicznej wykonują swoje uprawnienia, wynikające z przepisów ustawy o drogach publicznych w zakresie opłat za parkowanie, w ramach przyznanego władztwa publicznego i w tym zakresie pełnią funkcję organów administracji publicznej. Sąd uznał – opierając się na orzecznictwie NSA – że nie są to uprawnienia właścicielskie ze sfery prawa cywilnego, lecz ze sfery publicznoprawnej.

W dalszej kolejności WSA stwierdził, że odmowa wydania abonamentu to nie decyzja administracyjna. Jednak równocześnie wskazał, że w systemie prawa znajduje się art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a., odnoszący się do innych aktów dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, które należy ograniczyć do przepisów materialnego prawa administracyjnego, które wyłączają dopuszczalność wydania decyzji lub postanowienia, wymagają jednak od organu wykonującego administrację publiczną potwierdzenia uprawnienia lub obowiązku.

Zdaniem Sądu sam abonament parkingowy stanowi nie tylko potwierdzenie wniesienia opłaty – uzyskanie abonamentu za parkowanie uprawnia bowiem jego nabywcę do parkowania w strefie płatnego parkowania. Abonament opłaty parkingowej stanowi swoisty rodzaj umowy nabywcy z uprawnionym do jej pobierania – pogląd ten WSA oparł na wcześniejszym orzecznictwie sądów administracyjnych. Ponadto WSA podzielił stanowisko Skarżącego co do tego, że opłata uiszczana za postój ma charakter publicznoprawny.

W konsekwencji Sąd doszedł do wniosku, że odmowa wydania abonamentu parkingowego uniemożliwia Skarżącemu realizację uprawnienia do parkowania za opłatą swojego pojazdu (samochodu osobowego) w strefie płatnego parkowania, które to uprawnienie wynika z przepisu prawa (uchwały będącej aktem prawa miejscowego). Ostatecznie Sąd uznał, że odmowa wydania abonamentu parkingowego stanowiła czynność w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a., a na podstawie dalszych rozważań stwierdził jej bezskuteczność. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 lipca 2020 r., II SA/Go 125/20

Źródło: CBOSA

Sob., 15 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel