Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe zasady kontroli drogowych

Nowe zasady kontroli drogowych fotolia.pl

Od 1 lipca ulegają zmianie zasady przeprowadzania kontroli drogowych. Policja uzyskała bowiem bezpośredni dostęp do danych o uprawnieniach kierowcy oraz motorniczego. Wyeliminuje to konieczność weryfikacji danych w centrali.

Funkcjonariusze Organów Kontroli Ruchu Drogowego nie będą już musieli weryfikować uprawnień kierowcy przez kontakt z funkcjonariuszami centrali. Od momentu wdrożenia nowych zasad będą mogli skorzystać z jednej aplikacji, która pozwoli zweryfikować ważność nadanych uprawień do kierowania pojazdami danego kierowcy, jak i status tych dokumentów bezpośrednio w Centralnej Ewidencji Kierowców.

System udostępni również:

  • komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu,
  • komunikat o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął.

Dzięki nowej usłudze możliwe będzie wygenerowanie pliku PDF z wyszukiwanymi danymi. Dzięki temu w prowadzonej sprawie nie będzie konieczności ponownego wyszukiwania osoby.

Po wejściu w życie właściwych przepisów zawartych w tzw. „pakiecie deregulacyjnym kierowcy” planowane jest również rozszerzenie usługi dla wszystkich obywateli. Będzie dostępna będzie na portalu GOV.pl i umożliwi wyszukanie uprawnień kierowcy po wpisaniu numeru blankietu prawa jazdy.

Dostęp do danych o prawach jazdy dla funkcjonariuszy terenowych będzie niezbędny w momencie wejścia w życie przepisów zwalniających obywateli z konieczności posiadania przy sobie plastikowego prawa jazdy.

Elektroniczne prawo jazdy będzie działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który jest dostępny w aplikacji mObywatel od października 2018 roku. 

Źródło: MC

Śr., 1 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn