Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wymiana zagranicznego prawa jazdy nie zastąpi sprawdzenia kwalifikacji

Wymiana zagranicznego prawa jazdy nie zastąpi sprawdzenia kwalifikacji fotolia.pl

Podmiot, który uzyskał prawo jazdy i nie może z niego korzystać z uwagi na cofnięcie uprawnień nie może skutecznie domagać się wydania kolejnego polskiego prawa jazdy w zamian za oddanie zagranicznego ważnego prawa jazdy.

Wyrok WSA w Białymstoku z 28 lipca 2011 roku, sygn. II SA/Bk 254/11

Cytowane orzeczenie zapadło na tle interesującego stanu faktycznego. Obywatel polski posiadający prawo jazdy kategorii: A, B, C, BE i CE został w roku 2007 uznany za winnego popełnienia czynu polegającego na kierowaniu samochodem ciężarowym w stanie nietrzeźwości, wynoszącym niemało bo 3,52 promila alkoholu. Za przedmiotowy czyn został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym przez okres lat 3. Po wykonaniu środka karnego, skazany otrzymał w 2010 roku informację, że może już poddać się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji w związku z ubieganiem się o zwrot prawa jazdy, którego był pozbawiony na okres przekraczający 1 rok. Zainteresowany nie poddał się jednak kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, ale... wystąpił o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą bez sprawdzania kwalifikacji. Okazało się bowiem, że uzyskał wcześniej niemieckie prawo jazdy.

Zgodnie z art. 94 ust. 2 zd. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy.

Organ I instancji (starosta) oraz organ II instancji odmówiły wymiany prawa jazdy powołując się jednakże na różną ocenę prawną zaistniałej sytuacji. Sprawę rozstrzygnął ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Stwierdził on, iż przepis art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 108, poz. 908 ze zm.) ma zastosowanie wyłącznie do obywatela polskiego lub cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który nie posiada ważnego polskiego prawa jazdy, legitymuje się natomiast jego zagranicznym odpowiednikiem. Pojęcie posiadania użyte w tym przepisie należy rozumieć jako istnienie w obrocie prawnym jednego ważnego krajowego prawa jazdy przypisanego określonej osobie, bez względu na to czy osoba ta może w danej chwili korzystać z uprawnień wynikających z tego prawa jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy w związku z wyrokiem sądu i brak możliwości korzystania z niego wobec niespełnienia warunków do odzyskania tego dokumentu nie wypełnia przesłanki nieposiadania ważnego polskiego prawa jazdy.

Droga, jaką podążył kierowca, nie jest zatem skuteczna z punktu widzenia uniknięcia kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

Śr., 2 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski