Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miejsca parkingowe w planie miejscowym

Miejsca parkingowe w planie miejscowym fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu analizował ostatnio zgodność z prawem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednym ze spornych elementów planu było ustalenie liczby miejsc parkingowych. Co orzekł w tej sprawie Sąd? 

Według Wojewody uchwała naruszała art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy planistycznej, który stanowi, że w planie miejscowym określa się obowiązkowo m.in. minimalną liczbę miejsc do parkowania, w tym miejsca przeznaczone na parkowanie pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową i sposób ich realizacji. W przekonaniu Sądu Wojewoda dokonał błędnej wykładni tego przepisu przyjmując, że wynika z niego obowiązek ustalenia w planie minimalnej liczby miejsc do parkowania pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową. Sąd zgodził się z tą linią orzeczniczą, w której przyjmuje się, że już z wykładni językowej omawianego przepisu wynika, iż nie zawiera on zastrzeżenia, zgodnie z którym w planie miejscowym należy każdorazowo, poza określeniem w sposób odrębny ogólnej minimalnej liczby miejsc do parkowania, dodatkowo określić również minimalną liczbę miejsc do parkowania dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową, a także odrębnie dla każdego rodzaju tych miejsc sposób ich realizacji. Oznacza to, że zdaniem Sądu w ramach jednego ogólnego zbioru miejsc do parkowania traktowane są miejsca do parkowania oraz miejsca dla posiadaczy kart parkingowych i nie potrzeba w tym zakresie wskazywać odrębnej wartości liczbowej dla każdego z tych miejsc. Równocześnie WSA wskazał, że znane mu jest odmienne stanowisko orzecznictwa, według którego konieczne jest określenie minimalnej liczy miejsc parkingowych przeznaczonych na parkowanie pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową.

Jednak idąc dalej, w ocenie Sądu słusznie wskazuje się w orzecznictwie na potrzebę wskazania w planie, że w ramach dopuszczalnej minimalnej liczby miejsc do parkowania przewidziane zostały miejsca przeznaczone na parkowanie pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową. Jak zaznaczył WSA, za poprawną realizację przez organ planistyczny obowiązku wynikającego z art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy planistycznej uznaje się także ustalenie spornych miejsc i sposobu ich realizacji na zasadach określonych w art. 12a ustawy o drogach publicznych. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 1 czerwca 2020 r., II SA/Op 79/20

Źródło: CBOSA

Czw., 18 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel