Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłata za zajęcie pasa drogowego – dni, nie miesiące

Opłata za zajęcie pasa drogowego – dni, nie miesiące fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wydał orzeczenie, w którym przypomniał o tym, że – zgodnie z art. 40 ust. 5 ustawy o drogach publicznych – za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim przez okres krótszy niż rok opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urządzenia. Tymczasem jedno z postanowień uchwały Rady Gminy w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego stanowiło, że za niepełny rok kalendarzowy wysokość rocznych stawek opłat obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy (wliczając miesiące niepełne) umieszczenia urządzenia w pasie drogowym.

Uchwalenie przez Radę Gminy innego niż przewidziany wyraźnie w ustawie sposobu obliczania opłaty za zajęcie pasa drogowego Sąd ocenił jako istotne naruszenie prawa, gdyż organ samorządu terytorialnego wykroczył poza przyznane mu kompetencje regulując odmiennie w prawie miejscowym to, co należy wyłącznie do materii ustawowej. WSA przypomniał także o tym, że naczelną zasadą demokratycznego państwa prawnego jest działanie organów władzy publicznej w granicach i na podstawie obowiązującego prawa. Zasadę tę wyraża art. 7 Konstytucji RP, który zawiera normę zakazującą domniemywania kompetencji takiego organu i tym samym nakazuje, by wszelkie działania organu władzy publicznej były oparte na wyraźnie określonej normie kompetencyjnej – orzekł Sąd.

Ponadto WSA podkreślił, że zasygnalizowana w odpowiedzi na skargę nowa uchwała Rady Gminy w sprawie ustalenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego zgodnie z obowiązującym tekstem ustawy o drogach publicznych nie wykluczała możliwości stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały w zakresie unormowania wskazanego we wstępie. Uchylenie lub zmiana uchwały nie czyniła zdaniem Wojewódzkiego Sądu bezprzedmiotowym postępowania sądowego, w którym sąd administracyjny jest uprawniony stwierdzić nieważność zaskarżonego aktu prawa miejscowego, gdyż nieważność uchwały sprzecznej z przepisami prawa rozciąga się na cały okres obowiązywania tegoż aktu, poczynając od momentu jego uchwalenia.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2020 r., II SA/Bk 116/20

Źródło: CBOSA

Sob., 20 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel