Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstaną nowe obwodnice w ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030

Powstaną nowe obwodnice w ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 fotolia.pl

W ramach rządowego programu do roku 2030 w Polsce ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych, których łączna długość wyniesie 820 km. Minister Infrastruktury zatwierdził właśnie programy inwestycji dla 3 nowych obwodnic w województwie mazowieckim. Na Mazowszu inwestycje dadzą w efekcie łącznie 18 km dróg.

Najbliższe planowane inwestycje to:

  • Obwodnica Skaryszewa - Podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na DK9 na trasie Radom – Iłża – Opatów, czyli docelowo pomiędzy przyszłymi drogami ekspresowymi S12 i S74. Będzie to 6 km drogi w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). 
  • Obwodnica Łącka – obwodnica ma poprawić warunki na drodze krajowej nr 60, która wykorzystywana jest do ruchu dalekobieżnego pomiędzy drogą ekspresową S8 i autostradą A2. Obwodnica, która powstanie będzie mieć ok. 3 km długości i ominie istniejącą zabudowę prawdopodobnie po północno–zachodniej stronie obecnego przebiegu DK60, docelowy przebieg trasy klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.
  • Obwodnica Zwolenia - W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości 9 kilometrów. Podstawowym celem budowy obwodnicy Zwolenia jest wyprowadzenie ruchu z centrum miejscowości, który obecnie odbywa się po drogach krajowych numer 79 i 12. Dodatkowo obwodnica Zwolenia będzie stanowiła element i dopełnienie układu komunikacyjnego, który powstanie w tym rejonie po zrealizowaniu drogi ekspresowej S12. Nastąpi też poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg krajowych nr 12 i 79. 

W ramach programu budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim planowane są jeszcze następujące inwestycje:

  • obwodnica Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60,
  • obwodnica Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79,
  • obwodnica Ostrołęki w ciągu drogi krajowej n 53,
  • obwodnica Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61,
  • obwodnica Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63,
  • obwodnica Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63. 

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Śr., 29 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn