Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązek zgłoszenia kupna lub sprzedaży samochodu – możesz to zrobić online

Obowiązek zgłoszenia kupna lub sprzedaży samochodu – możesz to zrobić online fotolia.pl

Niedopełnienie obowiązku, jakim jest zgłoszenie w odpowiednim terminie kupna lub sprzedaży samochodu może mieć poważne konsekwencje – wówczas właściciel może liczyć się z karą w wysokości od 200 do 1000zł. Tę formalność można jednak załatwić online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu należy zgłosić do 30 dni kalendarzowych od momentu podpisania umowy kupna/sprzedaży pojazdu lub od podpisania darowizny pojazdu.

Kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia? Zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie, nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu, zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Trzeba pamiętać o tym, że osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Aby dokonać zgłoszenia drogą elektroniczną, należy przygotować:

  • dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
  • dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,
  • skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.

Następnym krokiem jest zalogowanie się przy pomocy Profilu Zaufanego na stronie www.gov.pl. Po zalogowaniu należy wybierać sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybrać i kliknąć w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online). I teraz najważniejsze kliknięcie – w przycisk „Wyślij zgłoszenie”. Tutaj należy wybrać cel zgłoszenia: zbycie lub nabycie pojazdu. Trzeba będzie wpisać dane pojazdu i dołączyć skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu. Kolejne kroki to sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie danych i podanie danych zbywcy/nabywcy pojazdu. Konieczne będzie też zaadresowanie formularza zgłoszenia. Zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie. Po sprawdzeniu formularza zawiadomienia, trzeba podpisać go profilem zaufanymi i wysłać. Wyświetli się komunikat, że zawiadomienie zostało wysłane. Na skrzynkę na koncie Mój Gov nadejdzie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

Usługa jest bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Pon., 9 Mrz. 2020 2 Komentarze Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn

Komentarze

yq
0 # yq 2020-03-10 07:18
Bardzo przepraszam, ale zaktualizowano tą zakładkę.
Zgłoszenie sprzedaży wg miejsca zamieszkania.
Ma to sens z punktu widzenia kar, przy pojeździe, który nie został przerejestrowany.

Cyt.
"Gdzie zgłaszasz
Do wydziału komunikacji urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Może być to:

starostwo powiatowe,
urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu,
urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie."
| | |
Andrzej
+1 # Andrzej 2020-03-10 08:11
Zgłoszenie należy wysłać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zgłaszającego! To nie zawsze będzie urząd w którym pojazd jest zarejestrowany.
| | |