Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Naprzemienne wykorzystywanie miejsc parkingowych według miejscowego planu?

Naprzemienne wykorzystywanie miejsc parkingowych według miejscowego planu? fotolia.pl

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszczono „naprzemienne wykorzystanie tych samych miejsc parkingowych, w tym w sytuacji grupowania usług, dla których potrzeby parkingowe są rozłożone w czasie (w tym w układzie dnia, tygodnia)”. WSA w Gliwicach ocenił takie postanowienie jako niezgodne z prawem. 

Sąd stwierdził, że powyższe postanowienie tworzyło nieprecyzyjnie zredagowaną normę prawna, pozostawiającą pole do dowolnej interpretacji i uznaniowych rozstrzygnięć przez organy. Podzielił przy tym przypomnienie organu nadzoru o tym, że w toku postępowania budowlanego prowadzonego przez organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz organy nadzoru budowlanego badana jest zgodność inwestycji z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – a przyjęcie przez te organy, że inwestycja jest sprzeczna z przepisami prawa miejscowego stanowi podstawę odmowy udzielenia pozwolenia na budowę, wniesienia sprzeciwu, odmowy oddania inwestycji do użytkowania czy też legalizacji samowoli budowlanej.

Sąd podkreślił ponadto, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jako akt prawa powszechnie obowiązującego powinien spełniać wysokie wymagania stawiane tej kategorii aktów normatywnych, w tym przede wszystkim odpowiadać standardom legalności. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 stycznia 2020  r., II SA/Gl 1426/19

Źródło: CBOSA

Pt., 14 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel