Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza rządowy program zakładający budowę 100 obwodnic

Rusza rządowy program zakładający budowę 100 obwodnic fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada wybudowanie w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy ze środków miejscowości. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców i komfort ich życia – obwodnica to mniejszy hałas i lepsza jakość powietrza. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

Program rządowy zakłada budowę 100 obwodnic, których łączna długość wyniesie ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Dodatkowo zainstalowane zostaną urządzenia zwiększające bezpieczeństwo na drodze, takie jak oświetlenie przejść dla pieszych.

Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju. Przygotowania poszczególnych obwodnic postępują na różnych etapach – dla części opracowano już dokumentację potrzebną do rozpoczęcia inwestycji, inne przechodzą przez proces przygotowawczy, z kolei przygotowania dla niektórych miejsc dopiero się rozpoczną. Dla kilkunastu obwodnic ogłoszenie postępowań przetargowych jest planowane jeszcze w 2020 roku. Będą to m.in. obwodnice Strzelec Krajeńskich (DK 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).

Program zakładający budowę obwodnic wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest rozwój kraju - poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju zarówno regionów, jak i całego kraju, przez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług. Niewątpliwie ogromnym plusem programu jest też zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Obecnie do większości wypadków dochodzi w terenie zabudowanym. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z terenów zabudowanych ma kolosalne znaczenie, ponieważ to właśnie na terenach miast zbiegają się wszystkie rodzaje ruchu drogowego. Obwodnice to także zwiększenie przepustowości sieci drogowej. W efekcie budowy obejść miejscowości oraz rozdzielenia ruchu nastąpi poprawa sytuacji na istniejącej sieci drogowej oraz w otoczeniu dróg krajowych. Poprawi się płynności ruchu, zwiększy przepustowość sieci dróg krajowych, nastąpi redukcja korków i zatłoczenia miast, szczególnie w miejscach newralgicznych (drogi śródmiejskie, główne skrzyżowania, mosty i wiadukty). Istnienie dodatkowych obwodnic znacząco przyczyni się też do poprawy komfortu życia mieszkańców w zakresie zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i zmniejszenia hałasu.

Budżet programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 przewidziano na blisko 28 mld zł.

Jakie obwodnice powstaną w danym województwie można sprawdzić tutaj. 

Źródło: MI

Czw., 13 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska