Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Art. 130a a postępowanie karne

Art. 130a a postępowanie karne fotolia.pl

Orzeczenie sądu powszechnego w sprawie odpowiedzialności za wykroczenie nie stanowi warunku koniecznego do wydania decyzji w przedmiocie obciążenia kosztami usunięcia pojazdu z przyczyny wskazanej w art. 130a ust. 1 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym – stwierdził WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. akt: II SA/Po 840/19.

Orzekając o obowiązku zapłaty kosztów usunięcia pojazdów właściwy organ winien m.in. ustalić, czy doszło do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu przez uprawnioną osobę, czy dyspozycja ta była uzasadniona okolicznościami wymienionymi w art. 130a ust. 1 powołanej wyżej ustawy, oraz czy doszło do powstania kosztów związanych z wydaniem tej dyspozycji. Nadto organ winien ustalić osobę zobowiązaną do poniesienia tych kosztów. Z powyższych przepisów, jak też jakichkolwiek innych, nie wynika, aby wydanie decyzji w kwestii obciążenia właściciela pojazdu kosztami jego usunięcia była uzależnione od uprzedniego orzeczenia w przedmiocie odpowiedzialności karnej właściciela pojazdu lub osoby, która władała pojazdem w chwili jego usunięcia dysponując nim na podstawie innego niż własność tytułu prawnego. Innymi słowy orzeczenie sądu powszechnego w sprawie odpowiedzialności za wykroczenie nie stanowi warunku koniecznego do wydania decyzji w przedmiocie obciążenia kosztami usunięcia pojazdu z przyczyny wskazane w art. 130a ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nie zachodzi zatem sytuacja, iż bez rozstrzygnięcia przez sąd powszechny o odpowiedzialności karnej, wydanie decyzji w danej sprawie jest niemożliwe.

W ocenie Sądu orzekającego w niniejszej sprawie, brak jest przeszkód, aby dowody zgromadzone w postępowaniu karnym, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy w postępowaniu administracyjnym, stanowiły dowód w takim postępowaniu. Zgodnie bowiem z art. 75 § 1 k.p.a. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Niemniej zagadnieniem wstępnym nie może być wyjaśnienie okoliczności faktycznych w sprawie, gdyż należy to wyłącznie do obowiązków organu prowadzącego postępowanie administracyjne. Zatem organ właściwy do ustalenia kosztów usunięcia pojazdu nie może twierdzić, iż jedynie w postępowaniu przed sądem powszechnym może być ustalone, czy doszło do zaistnienia okoliczności uzasadniającej wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu. Nie może też, zawieszając postępowanie administracyjne na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., uchylać się od obowiązku ustalenia stanu faktycznego, w tym przeprowadzenia postępowania dowodowego. Obowiązek ten ciąży na tym organie na podstawie art. 7, art. 77 § 1 i 80 k.p.a.

Sob., 1 Lt. 2020 1 Komentarz Dodane przez: Monika Małowiecka

Komentarze

Hójcicki
0 # Hójcicki 2020-12-16 01:01
Zrozumieli?
;)
| | |