Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak dokumentów a decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy

Brak dokumentów a decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy fotolia.pl

Zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 2 lit. c i pkt 3 lit. a i b ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku gdy osoba posiadająca prawo jazdy nie przedstawiła w wymaganym terminie orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, o którym mowa w art. 79 ust. 2a, a także o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o którym mowa w art. 84 ust. 1 oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 lub 5 cytowanej ustawy.

Jak wynika z powyższej regulacji, fakt niepoddania się przez kierowcę badaniom lekarskim i psychologicznym w oparciu o wydaną decyzję o skierowaniu na takie badania oraz zaniechanie odbycia kursu reedukacyjnego zobowiązuje organ do podjęcia kolejnego kroku polegającego na zatrzymaniu prawa jazdy. Przy czym, jak zgodnie podnosi się w orzecznictwie sądowo-administracyjnym, wydawana na podstawie przepisu art. 102 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, decyzja nie ma charakteru uznaniowego, lecz jest decyzją, którą organ jest zobowiązany wydać w każdym przypadku opisanym w hipotezie tej normy prawnej.

Nieprzedstawienie zatem chociażby jednego z żądanych dokumentów, w ustalonym terminie stanowi niezbędny i wystarczający warunek wszczęcia postępowania administracyjnego, a następnie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. akt: II SA/Bk 688/19

Pt., 7 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka