Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak będzie wyglądała Kolej Plus? Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym przyjęta przez posłów

Jak będzie wyglądała Kolej Plus? Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym przyjęta przez posłów fotolia.pl

9 stycznia 2020 roku posłowie podczas posiedzenia Sejmu RP przyjęli nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Przepisy wprowadzają Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, czyli program Kolej Plus. Jakie zmiany nas czekają?

Kolej Plus to pierwszy program, który zakłada współpracę pomiędzy rządem a samorządem terytorialnym przy budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej. W założeniu linie kolejowe mają też być przekazywane bezpłatnie samorządom. Głównym celem programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym, także poprzez odbudowę linii kolejowych prowadzących do małych miejscowości. Na program Kolej Plus do 2028 roku zaplanowano przeznaczyć 6,6 mld złotych.

Działania, które zostaną podjęte będą też miały na celu przywrócenie do ponownego użytku obecnie niewykorzystane tereny kolejowe. Ograniczona też zostanie likwidacja linii kolejowych. Wojewódzkie przewozy pasażerskie zostaną wsparte za granicą województwa. Oznacza to, że samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa – przyczyni się to do poprawy komunikacji na terenach pozbawionych obecnie dogodnych połączeń kolejowych. Możliwe też będzie przeznaczanie środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zadań dotyczących zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych. Dodatkowo, możliwe będzie wykorzystanie środków niewykorzystanych przez województwa w danym roku budżetowym – na realizację zadań w latach następnych.

Źródło: MI

Czw., 16 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn