Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kwestionowanie pomiaru przekroczenia 50km/h w terenie zabudowanym

Kwestionowanie pomiaru przekroczenia 50km/h w terenie zabudowanym fotolia.pl

Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy w trybie art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami może zostać wydana wyłącznie w oparciu o informację o ujawnieniu czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Wątpliwości co do prawidłowości pomiaru prędkości nie mogą stanąć na przeszkodzie wydania decyzji w omawianym trybie. Wyrok NSA z 13 listopada 2019 r. sygn. I OSK 802/17.

Sąd wskazał, że organ wydający decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie może prowadzić żadnych własnych ustaleń dotyczących faktu przekroczenia prędkości, ale z mocy woli ustawodawcy opiera swoje rozstrzygnięcie na przekazanej mu informacji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Pobocznie wskazujemy, że Sąd orzekający w sprawie oparł się na Uchwale NSA, podjętej w składzie siedmiu sędziów 1 lipca  I OPS 3/18. Linia orzecznicza sądów administracyjnych w tym zakresie została zatem ustalona.

Źródło: CBOSA 

Sob., 14 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel