Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zajęcie pasa drogowego: proporcjonalnie do liczby dni, a nie miesięcy

Zajęcie pasa drogowego: proporcjonalnie do liczby dni, a nie miesięcy fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku przychylił się do skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Gminy w sprawie określenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, stanowiących własność Gminy.

W omawianej sprawie w uzasadnieniu skargi Prokurator wyjaśnił, że Rada Gminy w zaskarżonej uchwale ustaliła, że roczne stawki opłat obejmują pełny rok kalendarzowy. Za niepełny rok kalendarzowy wysokość rocznych stawek opłat obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy (wliczając miesiące niepełne) umieszczenia urządzenia w pasie drogowym. Tymczasem z treści art. 40 ust. 5 ustawy o drogach publicznych wynika wprost, że za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego przez okres krótszy niż rok, opłata za zajęcie pasa drogowego obliczana jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim. Tym samym zdaniem Skarżącego Rada Gminy podejmując uchwałę w zakresie przedmiotowego unormowania dokonała nieuprawnionej modyfikacji normy rangi ustawowej, albowiem przepis ten został przyjęty wbrew literalnemu brzmieniu normy ustawowej. Stanowienie takich norm jest zaś niedopuszczalne i stanowi rażące naruszenie prawa.

Sąd przychylając się do skargi wskazał, że wskazane uregulowanie zawarte w zaskarżonej uchwale narusza w sposób istotny art. 40 ust. 5 ustawy o drogach publicznych, a zatem jest nieważne. Zdaniem Sądu uchwała podjęta przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego powinna być zgodna z regulacjami ustawowymi, ponieważ w przypadku przekroczenia upoważnień ustawowych pozostawałaby ona w sprzeczności z art. 7 Konstytucji RP, zgodnie z którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa oraz z art. 94 Konstytucji RP, w myśl którego stanowienie prawa miejscowego następuje na podstawie i w granicach upoważnień ustawowych. Użycie przez organ sformułowania „proporcjonalnie do liczby miesięcy” zamiast „proporcjonalnie do liczby dni” stanowi zdaniem Sądu niedopuszczalną modyfikację regulacji ustawowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 października 2019 r., II SA/Bk 532/19

Źródło: CBOSA

Sob., 19 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel