Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt nowelizacji ustawy o tzw. Programie Kolej Plus przyjęty

Projekt nowelizacji ustawy o tzw. Programie Kolej Plus przyjęty fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła 10 września projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Ów projekt został wcześniej przedłożony przez ministra infrastruktury.

W projekcie zawarte są nowe rozwiązania na rzecz Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, czyli tak zwanego Programu Kolej Plus. Zaproponowane działania mają umożliwić eliminowanie wykluczeni komunikacyjnych.

Projekt zakłada, że te tereny kolejowe, z których obecnie nie korzysta się, zostaną przywrócone do ponownej eksploatacji. Samorządy zyskają wówczas prawo do nieodpłatnego korzystania z linii kolejowych, a infrastruktura kolejowa zostanie przywrócona do działania na terenach obecnie nieczynnych. Kolejno, pasażerskie przewozy wojewódzkie uzyskają wsparcie także poza granicami województwa. Ten zapis szczególnie ma na celu przeciwdziałanie wykluczenia komunikacyjnego przez tereny, które aktualnie pozbawione są połączeń kolejowych. Rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego (marszałków województw), którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby zawarcia odrębnego porozumienia między województwami. Zmianie miałyby ulec też przegotowania i realizacje inwestycji kolejowych. Chodzi głownie o uproszczenie systemu udzielania gwarancji finansowych, które umożliwiają rozpoczęcie procedur przetargowych. Wprowadzono też nowe źródła finansowania, przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych – tutaj pod uwagę brane są też środki uzyskane z emisji skarbowych papierów wartościowych.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmian dotyczących finansowania ze środków Funduszu Kolejowego, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Czw., 12 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn