Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy czy używany - rejestracja pojazdu

Nowy czy używany - rejestracja pojazdu fotolia.pl

Stan faktyczny, jakim jest istnienie niezarejestrowanego pojazdu, tworzy potencjalną sprawę o jego rejestrację, niezależnie od tego, czy pojazd finalnie zostanie zarejestrowany jako nowy czy używany – wskazuje WSA w wyroku Krakowie z dnia 2 lipca 2019 roku, sygn. akt: III SA/Kr 408/19 roku.

Rolą organu w postępowaniu w sprawie rejestracji pojazdu jest ustalenie, czy pojazd powinien być zarejestrowany jako nowy, czy jako używany i w związku z tym zgromadzenie w postępowaniu (zażądanie przedstawienia przez wnioskodawcę) stosownych dokumentów związanych z rejestracją pojazdu.

Decyzja w sprawie rejestracji wydawana jest w stosunku do konkretnego pojazdu. Przepis art. 72 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym zawiera ogólną normę odnoszącą się do każdej rejestracji. W ustawie - Prawo o ruchu drogowym ustawodawca nie dokonał rozróżnienia pomiędzy rejestracją pojazdu nowego i rejestracją pojazdu używanego. Ustawa zawiera jedynie wykaz dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o rejestrację w przypadku, gdy pojazd był wcześniej zarejestrowany. Ustawodawca posłużył się jedynie terminem "rejestracja pojazdu", który odnosi się zarówno do czynności związanych z pierwszą rejestracją pojazdu, jak również do czynności związanych z przerejestrowaniem pojazdu wcześniej już zarejestrowanego.

Pt., 19 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka