Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wykonywanie „przewozów publicznych” a informacja publiczna

Wykonywanie „przewozów publicznych” a informacja publiczna fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przypomniał niedawno o tym, jak należy patrzeć na przewoźnika realizujący przewozy związane z transportem publicznym – z perspektywy ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd, w orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowane jest stanowisko mówiące o tym, że spółka wykonująca regularne przewozy związane z transportem publicznym jest podmiotem działającym w sferze publicznej – realizując obowiązek jednostek samorządu terytorialnego. Świadczy bowiem usługi o charakterze użyteczności publicznej w zakresie transportu zbiorowego. Przewoźnik jest zatem podmiotem obowiązanym do udostępnienia informacji publicznej, będącej w jego posiadaniu stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 5 i ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W ocenie WSA w Łodzi nie budzi wątpliwości również to, że informacje odnoszące się do organizacji kontroli biletów w komunikacji autobusowej, w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowią informację publiczną w rozumieniu ustawy. Są to bowiem informacje dotyczące sposobu organizacji podmiotu wykonującego zadania publiczne i wydatkowania przez ten podmiot majątku publicznego, co potwierdzają orzeczenia sądów administracyjnych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 czerwca 2019 r., II SAB/Łd 3/19

Źródło: CBOSA

Sob., 6 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel