Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprawa o ubezwłasnowolnienie częściowe, a skierowanie na badanie

Sprawa o ubezwłasnowolnienie częściowe, a skierowanie na badanie fotolia.pl

Do wydania pozytywnej decyzji w przedmiocie skierowania na badania lekarskie organ musi dysponować faktami, które w dostatecznym, racjonalnie przekonującym stopniu uzasadniają konieczność sprawdzenia stanu zdrowotnego kierowcy. Takimi okolicznościami mogą być zarówno wnioski z opinii, na które powołał się prokurator w piśmie inicjującym postępowanie przed starostą jak treść postanowienia sądu powszechnego o ubezwłasnowolnieniu częściowym z uwagi na stan jego zdrowia. Taki wniosek wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 24 maja 2019 r. sygn. II SA/Gl 913/18.

Z treści wskazywanej przez prokuratora oraz powołanej przez organy orzekające opinii lekarskiej, wydanej w toku postępowania sądowego o ubezwłasnowolnienie wynika, że u skarżącego stwierdzono zaburzenia, które przekładały się m.in. na interpretacje urojeniowe zachowań osób z otoczenia, deficyty planowania oraz przewidywania, a także brak krytycznego wglądu w przebieg choroby i we własne postępowanie.

Skoro jak wynikało z opinii, skarżący nie jest on w pełni zdolny do samodzielnego funkcjonowania i kierowania swoim postępowaniem, to niewątpliwie daje to również podstawę do przyjęcia, że istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu jego zdrowia w rozumieniu art. 99 ust. 1 pkt 2b ustawy o kierujących pojazdami.

Orzeczenie jest nieprawomocne. 

Źródło: CBOSA

Sob., 29 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel