Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niemcy nie wprowadzą opłat za korzystanie z autostrad

Niemcy nie wprowadzą opłat za korzystanie z autostrad fotolia.pl

Dobra wiadomość dla kierowców! Zapowiadane od przyszłego roku, wprowadzenie opłat za przejazd dotychczas bezpłatnymi autostradami na terytorium Republiki Federalnej Niemiec nie dojdzie do skutku tak postanowił 18 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Opłata, jaką zamierzały wprowadzić Niemcy jest dyskryminująca, ponieważ jej ciężar ekonomiczny w praktyce spoczywa tylko na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich - wskazali sędziowie TSUE.

Planowano winiety dziesięciodniowe (od 2,50 do 25 euro), dwumiesięczne (od 7 do 50 euro) lub roczne (maksymalnie 130 euro). Równolegle władze Niemiec postanowiły, że od momentu poboru opłaty za użytkowanie infrastruktury właściciele pojazdów zarejestrowanych w RFN będą korzystać ze zwolnienia z podatku od pojazdów samochodowych w wysokości co najmniej równej kwocie tej opłaty, którą musieli uiścić. Innymi słowy Niemcy mieli dostać zwolnienie, które zrekompensuje im opłatę za korzystanie z dróg.

"Zwolnienie z podatku od pojazdów samochodowych na korzyść właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Niemczech skutkuje pełną rekompensatą uiszczonej przez nich opłaty za użytkowanie infrastruktury, tak że ciężar ekonomiczny wspomnianej opłaty de facto spoczywa jedynie na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich" - podkreślił TSUE.

Do TSUE planowaną nowelizację zaskarżyła Republika Austrii wskazując, że dyskryminuje ono pozostałych obywateli UE.

Z całością wyroku TSUE można zapoznać się tutaj.

Sob., 22 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek