Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Katalog typowych konstrukcji z rekomendacją Ministra Infrastruktury

Katalog typowych konstrukcji z rekomendacją Ministra Infrastruktury fotolia.pl

Jak informuje resort infrastruktury, Minister Andrzej Adamczyk podpisał rekomendację dla stosowania „Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów”. Katalog ten w założeniu ma pozwolić na obniżenie kosztów projektowania i budowy obiektów tego typu na polskich drogach.

Opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Tomasza Siwowskiego Katalog zawiera ponad 50 typowych projektów mostów i przepustów dla dróg wszystkich kategorii. Do opracowania Katalogu wykorzystano rozwiązania zastosowane w ostatnich latach w inwestycjach realizowanych w Polsce oraz innych państwach Unii Europejskiej. Korzystanie z katalogu, który został udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, będzie nieodpłatne.

Stworzenie Katalogu jest spełnieniem jednego z przedstawionych w 2016 r. postulatów Komitetu Sterującego ds. optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych i nową jakością w procesie projektowania i budowy dróg w Polsce. Dotychczas projektanci musieli samodzielnie opracowywać projekty poszczególnych obiektów inżynieryjnych, co w wielu przypadkach podnosiło koszty realizacji inwestycji drogowych.

W czasie konferencji prasowej Minister Andrzej Adamczyk poinformował również, że Ministerstwo Infrastruktury finalizuje już prace nad nowymi warunkami technicznymi dla dróg i obiektów mostowych. Nowe przepisy mają być bardziej elastyczne od stosowanych obecnie i w pełni zgodne z normami UE.

Katalog dostępny jest tutaj.

Źródło: www.gov.pl

Sob., 22 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel