Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mosty dla regionów - pozytywna ocena dwóch wniosków

Mosty dla regionów - pozytywna ocena dwóch wniosków fotolia.pl

Resort rozwoju ocenił kolejne inwestycje rekomendowane do programu Mosty dla Regionów. Dzięki temu możliwa będzie budowa mostów przez rzeki Warta i Noteć. Łącznie wnioski złożyło 75 samorządów. Na realizację programu rząd przeznaczył 2,3 mld zł, a szacowany przez wnioskodawców koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 mld złotych. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych.

Pierwsza pozytywna decyzja dotyczy dokumentacji mostu przez Wartę w okolicach Konina. Koszt budowy przeprawy w miejscowości Biechowy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi, w ciągu drogi powiatowej szacowana jest na 90 mln zł. Jako ciąg drogowy będzie to opcja alternatywna dla drogi krajowej nr 25 i przejmie ruch przejeżdżający obecnie przez Konin w kierunku Lichenia, ośrodków turystycznych, i dalej na północ Polski (Bydgoszcz, Toruń). Najbliższy most na Warcie znajduje się w Koninie. Aktualnie w planowanym miejscu mostu funkcjonuje jedynie przeprawa promowa o ograniczonej nośności funkcjonująca tylko w dzień.

Drugą pozytywną ocenę otrzymał rekomendowany most na Noteci w gminie Czarnków. Aktualnie rozważane są dwa warianty: w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 153 lub w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 178. Przeprawa ma kluczowe znaczenie dla poprawy warunków ruchu drogowego w regionie i uzupełni lukę w sieci transportowej, zlikwiduje tzw. wąskie gardło i zapewni dostęp do obszarów kluczowych dla rozwoju gospodarczego województwa.

Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się siedem miejsc rekomendowanych w programie. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław). Wnioski na przygotowanie tych inwestycji są oceniane w pierwszej kolejności. Pozytywną ocenę mają już rekomendowane połączenia na rzekach: Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) i Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka).

Czw., 30 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża