Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za korzystanie z przystanków, a pełne odliczenie podatku naliczonego

Opłaty za korzystanie z przystanków, a pełne odliczenie podatku naliczonego fotolia.pl

Czy korzystanie przez przewoźników zewnętrznych z przystanków w zamian za opłaty na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym uniemożliwia pełne odliczenie podatku naliczonego – i czy w takiej sytuacji konieczne jest stosowanie przez Gminę prewspółczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT? – odpowiedzi na takie pytanie udzielił niedawno WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

WSA uznał, że możliwe jest pełne odliczenie podatku naliczonego. Dlaczego?

Po pierwsze Sąd wskazał, że zasady korzystania z przystanków oraz stawki opłat za korzystanie z nich ustalane są w drodze uchwały właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Nadto – na co trafnie w ocenie Sądu wskazywała Skarżąca – przeznaczenie środków pochodzących z opłat jest określone ustawowo. Sposób ustalenia tych opłat, a także sposób ustalenia zasad korzystania z przystanków przemawia za tym, że działania gminy w tym zakresie są formą sprawowania władztwa publicznego, a nie działaniem na podstawie czynności cywilnoprawnych. Tym samym w opinii WSA opłaty za udostępnianie przewoźnikom przystanków i dworca mają charakter opłat publicznoprawnych, ponieważ są pobierane w ramach władztwa publicznego na podstawie podjętej przez radę gminy uchwały wydawanej w oparciu o upoważnienie zawarte w art. 16 ust. 4 ustawy o PTZ.

Wojewódzki Sąd uznał w związku z tym, że udostępniane przystanków za opłatą wynikającą z przepisu art. 16 ust. 4 ustawy o PTZ stanowi działanie towarzyszące opodatkowanej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w zakresie transportu zbiorowego i związane z tą działalnością, nie zaś odrębną sferę działalności gminy. Powołał się przy tym na orzeczenia sądów administracyjnych w których przyjmowano, że w przypadku gdy przy okazji wykonywanej przez gminę działalności gospodarczej pobiera ona należności o charakterze publicznoprawnym, nie jest zobowiązana do stosowania tzw. prewspółczynnika. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 25 kwietnia 2019 r., I SA/Go 150/19

Źródło: CBOSA

Niedz., 26 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel