Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązkowi wpisu w rejestrze podlega każdy z wspólników spółki cywilnej

Obowiązkowi wpisu w rejestrze podlega każdy z wspólników spółki cywilnej fotolia.pl

Wpisowi w rejestrze działalności regulowanej podlega każdy ze wspólników spółki cywilnej. Spółka cywilna ponieważ nie posiada zdolności prawnej takiemu wpisowi nie podlega. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Zatem z ustawy wynika wprost, że status przedsiębiorcy przysługuje wspólnikom spółki cywilnej a nie samej spółce.

W Art. 64 ust. 1 ustawy prawodawca wyraźnie określił, że jeżeli przepis odrębnej ustawy stanowi, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeżeli spełnia szczególne warunki określone przepisami tej odrębnej ustawy i po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2006 r. VI SA/Wa 120/06 LexPolonica nr 1039656 wskazał, że wspólnik spółki cywilnej, będący przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o transporcie drogowym, nie posiadający licencji, nie może wykonywać transportu drogowego korzystając z licencji drugiego wspólnika. Licencja udzielona przedsiębiorcy będącemu jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej, spełniającemu warunki ustawowe do otrzymania licencji na wykonywanie transportu drogowego nie uprawnia wszystkich wspólników do podjęcia wspólnego przedsięwzięcia - wykonywania transportu drogowego, gdyż licencja jest uprawnieniem osobistym, które nie może być przedmiotem obrotu prawnego, czy też użyczenia między adresatem decyzji a osobą trzecią.

Powołane orzeczenie odnosiło się co prawda do licencji. Jednak w przypadku działalności regulowanej sytuacja jest podobna. Prawo o ruchu drogowym wskazuje na konieczność spełnienia przez przedsiębiorcę warunków, które w przypadku osób fizycznych mają charakter zindywidualizowany. Przykładem takiego warunku jest wymóg braku faktu skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko dokumentom - dotyczy osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej. Gdyby przyjąć, że tylko jeden ze wspólników spółki jest obowiązany do uzyskania wpisu w rejestrze działalności regulowanej stanowiłoby to prosty sposób na ominięcie przepisów. Wspólnik spółki cywilnej nie może bronić się również zarzutem, że faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej, jeżeli przedmiotem umowy spółki cywilnej jest osiągnięcie wspólnego celu gospodarczego.

Obowiązek uzyskania wpisu w rejestrze przez każdego wspólników ma jeszcze jeden skutek. W przypadku wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie zakazu prowadzenia działalności, postępowanie takie toczy się odrębnie dla każdego wspólnika.

Wt., 4 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel