Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wiceprezydent Warszawy – Paweł Rabiej w Krakowie o koncepcji smart city

Wiceprezydent Warszawy – Paweł Rabiej w Krakowie o koncepcji smart city na zdjęciu: Paweł Rabiej

Inteligentne rozwiązania tworzą środowisko przyjazne mieszkańcom, ułatwiając im życie i funkcjonowanie we wspólnej przestrzeni miejskiej. Temat ten zostanie poddany dyskusji eksperckiej podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w ramach panelu: „Inteligentne miasta w służbie mieszkańcom. Inwestycje i projekty na zamówienie wdrażające inteligentne usługi”. Weźmie w nim udział między innymi wiceprezydent Warszawy – Paweł Rabiej.

Swój udział w panelu potwierdzili między innymi: Alexandra Szalay-Bobrovniczky, wiceprezydent Budapesztu, a także Lauri Sokk, dyrektor Smart City w radzie miasta estońskiego Tartu. Perspektywę naszej stolicy przedstawi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Wiceprezydent jest absolwentem filologii polskiej, studiów dziennikarstwa i psychologii przywództwa. Współzałożyciel partii Nowoczesna, członek jej zarządu (2015-2017) i rzecznik. W latach 2008-2015 prowadził ośrodek dialogu i analiz Thinktank (ekspertyzy rozwojowe i dialog społeczny). Doradzał samorządom w zakresie marketingu, brandingu i smart city, kierował konsorcjum realizującym na zlecenie MSZ kampanię promocyjną Polski przed wejściem do Unii Europejskiej (1999-2001).

Jako przedsmak dyskusji, poprosiliśmy prezydenta Rabieja, aby przedstawił perspektywę Warszawy jako stolicy i metropolii w kontekście rewolucji smart.

Panie Prezydencie, jakie inwestycje i projekty przewidziane są na najbliższe lata w Warszawie wdrażające inteligentne usługi?

Warszawa wdraża inteligentne usługi w bardzo wielu obszarach – myślimy na przykład o tym, by więcej usług w mieście było dostępne online. W najbliższych latach kluczowy będzie projekt realizowany między innymi z funduszy unijnych – Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny. Obejmuje on choćby e-dostępność: wdrożenie systemu mikro-nawigacji i informacji kontekstowej, który ma ułatwić poruszanie się po przestrzeniach publicznych, w tym wewnątrz budynków (ostrzegać osoby niewidome o przeszkodach) oraz zwiększyć dostępność informacji i usprawnić załatwianie spraw w urzędach publicznych w szczególności osobom z dysfunkcją wzroku. Inny komponent: e-turystyka ma na celu stworzenie wirtualnego, spersonalizowanego, mobilnego przewodnika dla turystów i mieszkańców, promującego ofertę turystyczną i kulturalną Warszawy oraz podwarszawskich gmin. W zakresie e-transportu i e-parkowania planujemy stworzenie planera podróży komunikacją metropolitalną opartą o rozkład jazdy w czasie rzeczywistym i stworzenie narzędzia mobilnego, które ułatwi odnajdowanie wolnych miejsc parkingowych. Rozwijamy także system zbierania, przetwarzania i prezentowania w czasie rzeczywistym danych dotyczących jakości powietrza oraz natężenia hałasu.

W jaki sposób Pana zdaniem najlepiej wykorzystać potencjał Warszawy w kierunku smart city?

Warszawa jako metropolia dysponuje olbrzymią ilością danych, dotyczących mieszkańców, ich potrzeb i zachowań. Ich analiza pozwala nam na lepsze projektowanie usług dla mieszkańców – transportowych, edukacyjnych i społecznych. Sądzę, że największy potencjał budowania metropolii tkwi dzisiaj w dokładnej analizie danych, zachowań i nawyków mieszkańców – i tworzenia na tej podstawie najlepszych rozwiązań. Tak podchodzimy na przykład do budowy nowych żłobków, zaspokajania potrzeb seniorów czy dbania o potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców.

Dalsza część wywiadu na stronie Europejskiego Kongresu Samorządowego.

Pt., 15 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka