Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lokalizacja zjazdu a bezpieczeństwo

Lokalizacja zjazdu a bezpieczeństwo fotolia.pl

Podstawową zasadą przy wyrażeniu zgody na lokalizację zjazdu musi być zasada bezpieczeństwa, gdyż to zarządca drogi - działając w interesie publicznym - odpowiada za bezpieczeństwo na drogach publicznych i nie może wydać decyzji, która narażałaby bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Wyrok WSA we Wrocławiu z 8 listopada 2018 r. sygn. III SA/Wr 290/18.

W sprawie prezydent miast odmówił stronie zezwolenia na lokalizację zjazdu, wskazując, że działka posiada dostęp do układu dróg publicznych poprzez istniejący zjazd od innej ulicy. Dalej organ zwrócił uwagę, że  wnioskowany zjazd znajduje się w obszarze oddziaływania skrzyżowania oraz na odcinku występowania dodatkowego pasa ruchu. Zauważył, że zjazd ten w znaczący sposób pogorszy warunki ruchowe dla podstawowego układu drogowego (i tak już posiadającego dużo punktów kolizji), wpłynie na bezpieczeństwo ruchu, może wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie skrzyżowania wyposażonego w sygnalizację świetlną, spowodować utrudnienia dla głównej relacji i pogorszyć warunki bezpieczeństwa na ulicy na której miały być usytuowany tj. fragmentu podstawowego układu komunikacyjnego miasta (tranzytowego i komunikacji zbiorowej). SKO utrzymało decyzję w mocy.

Sąd oddalił skargę strony i wskazał, że organy obu instancji wzięły pod uwagę skutki planowanego zjazdu dla sytuacji drogowej. Skoro - wydawana w przedmiocie zgody na lokalizację zjazdu - decyzja ma charakter uznaniowy, to organ administracji miał podstawy, aby odmówić wydania takiej zgody w przypadku istotnego i popartego konkretnymi danymi zagrożenia dla bezpieczeństwa komunikacyjnego, co w sprawie miało miejsce.

Źródło: CBOSA

Pt., 8 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel