Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusz Dróg Samorządowych – deklarowana wysokość wsparcia

Fundusz Dróg Samorządowych – deklarowana wysokość wsparcia fotolia.pl

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, przewidywana wysokość wsparcia finansowego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych ma w ciągu 10 lat osiągnąć kwotę 36 mld zł.

Ze środków Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowane będą zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg powiatowych i gminnych, a także inwestycje na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych, które zostały jednocześnie zaliczone do dróg o znaczeniu obronnym. Ponadto z jego środków przewidziane jest również wsparcie finansowe zadań mostowych, które otrzymały dofinansowanie na przygotowanie inwestycji mostowych zgodnie z postanowieniami Rządowego Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów.

Resort przypomina, że zasady działania funduszu, gromadzenia środków, a także zasady dofinansowania zadań na drogach publicznych zarządzanych przez gminy i powiaty określa ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych. Podkreślono, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymać dofinansowanie z FDS do wysokości 80% przewidywanych kosztów realizacji zadania, a wysokość dofinansowania ustali wojewoda biorąc pod uwagę dochody samorządu.

Ministerstwo zaznacza, że choć Fundusz przewiduje dofinansowanie inwestycji realizowanych na drogach lokalnych na nowych zasadach począwszy od roku 2019, to środki zgromadzone przez FDS zostaną przeznaczone na dofinansowanie również tych inwestycji samorządowych, co do których wnioski zostały złożone w naborach ogłoszonych na dotychczasowych zasadach w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/

Sob., 23 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel