Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gmina nie może określić przystanków na drodze powiatowej

Gmina nie może określić przystanków na drodze powiatowej fotolia.pl

Rada miejska nie mogła określić przystanków na drodze innej niż gminna, ponieważ aby to zrobić musiałaby najpierw zawrzeć porozumienie z władzami innych jednostek samorządu terytorialnego - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, sygn. II SA/Ol 472/18.

Rada miejska podjęła uchwałę w przedmiocie określenia lokalizacji przystanków komunikacyjnych na terenie miasta, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Następnie rada miasta podjęła kolejną uchwałę, zmieniając treść poprzedniej.

Wojewoda wniósł o stwierdzenie nieważności niniejszej uchwały z uwagi na fakt przekroczenia delegacji ustawowej. Podniósł, że właściwego organizatora transportu na terenie miasta określa się na podstawie dwóch kryteriów: obszaru działania i zasięgu przewozów. Natomiast określenie przystanków komunikacyjnych i dworców oraz warunków i zasad korzystania, następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ.

Wojewoda wskazał, że załącznik do uchwały obejmuje przystanki znajdujące się w pasie dróg powiatowych i wojewódzkich. Jednakże ani powiat ani województwo nie powierzyły w drodze porozumienia miastu, zarządzania przystankami komunikacyjnymi. Dlatego wojewoda uznał, ze Rada  w ten sposób przekroczyła delegację ustawową.

Sąd podzielił stanowisko wojewody i uznał, ze skarga zasługuje na uwzględnienie bowiem zaskarżona uchwałą została wydana z przekroczeniem delegacji ustawowej. Właściwy organ dennej jednostki samorządu terytorialnego ma obowiązek określenia w drodze uchwały, tylko tych przystanków komunikacyjnych, których jest właścicielem lub zarządcą.

Wyrok Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 sierpnia 2018 r., Sygn. II SA/Ol 472/18.

Źródło: CBOSA

Sob., 2 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek