Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak obwieszczać decyzję ZRID?

Jak obwieszczać decyzję ZRID? fotolia.pl

W jaki sposób – w świetle art. 11f ust. 3 specustawy drogowej – powinno być dokonywane obwieszczenie decyzji ZRID-owskiej? WSA w Łodzi wypowiedział się na ten temat podczas rozpoznawania skargi dotychczasowych współwłaścicieli jednej z nieruchomości objętej zakresem decyzji.

Jak zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, dla zachowania przymiotu skuteczności przez obwieszczenia niezbędne jest spełnienie wymogów zawartych we wskazanym wyżej przepisie specustawy. Wymogi te – w przypadku decyzji podejmowanych przez starostę – przewidują obwieszczenia w starostwie oraz urzędach gmin właściwych ze względu na przebieg drogi, w urzędowych publikatorach teleinformatycznych – Biuletynie Informacji Publicznej tych urzędów, a także w prasie lokalnej. Zdaniem Sądu wyliczenie to ma charakter enumeratywny i obliguje organ do ich dokonania dla oceny skuteczności doręczenia. Tym samym należy dokonać obwieszczenia we wszystkich formach wskazanych w ustawie.

WSA w Łodzi zasygnalizował, że w tej konkretnej sprawie załączony do akt materiał dowodowy wskazuje, iż obwieszczenia dokonane zostały w siedzibie Starostwa, jego stronie w BIP i prasie lokalnej. Brak natomiast informacji, by wymagane obwieszczenie zamieszono w siedzibach (lub siedzibie) gmin właściwych ze względu na przebieg drogi oraz urzędowych publikatorach tych urzędów. Tym samym, w opinii Sądu nie była możliwa jednoznaczna ocena tego, czy obwieszczenia dokonane na podstawie art. 11f specustawy dokonane zostały w sposób prawidłowy.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 grudnia 2018 r., II SA/Łd 894/18

Źródło: CBOSA

Pt., 18 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel