Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowy System Zarządzania Ruchem – kolejne kroki

Krajowy System Zarządzania Ruchem – kolejne kroki fotolia.pl

Prowadzone obecnie postępowanie przetargowe na wykonanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego w ramach „Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem na sieci TEN-T – etap I” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych wykonawców – tak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury. GDDKiA jeszcze w grudniu opublikowała odpowiedzi na ponad 800 pytań potencjalnych oferentów i określiła nowy termin otwarcia ofert na 6 lutego 2019 roku.

Przetarg ten jest kluczowy dla realizacji projektu „Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I”. W ramach zamówienia wykonane zostanie oprogramowanie centralne wraz z niezbędną infrastrukturą sprzętową, które będzie sterować całością systemu. Ponadto powstanie Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem, a część odcinków sieci bazowej TEN-T zostanie wyposażona w niezbędne urządzenia – takie jak: znaki o zmiennej treści, urządzenia do monitoringu ruchu i wykrywania zdarzeń, czujniki warunków pogodowych i stanu nawierzchni dróg.

Co ważne, KSZR został zaprojektowany tak, aby mógł współpracować i wymieniać dane z innymi systemami: KSPO (Krajowy System Poboru Opłat) czy KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) – ma więc być szeroko użytkowany i wykorzystywany dla potrzeb sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania administracji państwowej.

Według założeń projekt „Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I” obejmie niemal jedną trzecią znajdujących na terenie Polski dróg wchodzących w skład europejskiej sieci bazowej TEN-T. W efekcie utworzony zostanie zintegrowany system zarządzania ruchem, dzięki któremu jazda po drogach krajowych będzie płynna i bardziej bezpieczna.

System ten będzie wspierał kierowców w trakcie podróży, a w szczególności:

  • ostrzeże przed utrudnieniami,
  • poinformuje o aktualnych i prognozowanych warunkach ruchu oraz czasach dojazdu do celu,
  • wskaże trasę objazdu w miejscach zatoru,
  • poinformuje o zajętości miejsc parkingowych na najbliższych Miejscach Obsługi Podróżnych,
  • usprawni realizację akcji ratunkowych.

Zakres rzeczowy projektu „Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I” zostanie zrealizowany w wyniku dwóch postępowań przetargowych. Jak wskazano powyżej, zamówienie na Centralny Projekt Wdrożeniowy zostało już ogłoszone, natomiast w końcowej fazie przygotowania jest dokumentacja dla postępowania pn. „Regionalne Projekty Wdrożeniowe”, które dotyczyć będzie wyposażenia pozostałych odcinków sieci bazowej TEN-T objętych projektem.

Ponadto jak informuje resort infrastruktury, projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 123 mln euro ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”.

Źródło: www.gov.pl

Sob., 5 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel