Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Psychofizyczna kondycja kierowcy a bezpieczeństwo ruchu drogowego

Psychofizyczna kondycja kierowcy a bezpieczeństwo ruchu drogowego fotolia.pl

Zastrzeżenia dotyczące stanu zdrowia kierowcy muszą być "uzasadnione" i "poważne", a więc okoliczności ustalone przez organ muszą przynajmniej z dużym prawdopodobieństwem wskazywać, że z uwagi na stan zdrowia w stosunku do kierującego mogą występować przeciwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami i powinny zostać zweryfikowane podczas badania lekarskiego. Sformułowanie "uzasadnione zastrzeżenia" należy interpretować zgodnie z celem ustawy, którym jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyrok NSA z 11 września 2018 r. sygn. I OSK 2431/16.

Psychofizyczna kondycja kierowcy jest ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dla zachowania bezpieczeństwa niezbędne jest więc czuwanie nad tym, by osoby posiadające uprawnienia do kierowania pojazdami miały wymaganą sprawność nie tylko w chwili ubiegania się o takie uprawnienie, ale także w czasie późniejszym, kiedy korzystają z tych uprawnień.

W niniejszej sprawie z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie skierowania skarżącego na badania lekarskie wystąpił Prokurator z uwagi na treść opinii psychologiczno – psychiatrycznej sporządzonej na potrzeby powadzonego postępowania o przestępstwo z art. 226 § 1 K.k. i art. 222 § 1 K.k. w związku z art. 11 § 2 K.k. Z opinii tej wynikało, że u skarżącej stwierdzono niedomagania zdrowotne, które okresowo wymagają leczenia farmakologicznego. Opinia została sporządzona przez dwóch lekarzy, biegłych sądowych na potrzeby postępowania karnego. Stanowiła podstawę orzeczenia sądu karnego. Jednoznacznie wynikało z niej, że u skarżącej stwierdzone zostały niedomagania zdrowotne (zaburzenia depresyjne), które okresowo wymagają leczenia farmakologicznego, a które okresowo cechuje między innymi osłabienie koncentracji, myśli samobójcze, napady gniewu. 

Zaburzenia to w ocenie Sądu rozpoznającego skargę kasacyjną wymagało oceny wpływu na zdolność do kierowania pojazdami przez uprawniony podmiot.

Źródło: CBOSA

Niedz., 11 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel