Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzasadnienie decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego

Uzasadnienie decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego fotolia.pl

W sprawie dotyczącej zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na kolejny okres, konieczne jest zawsze dokonywanie ponownych ustaleń, przy uwzględnieniu aktualnych uwarunkowań, gdyż to na organie administracji publicznej ciąży obowiązek prowadzenia postępowania dowodowego - stwierdził WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 20 września 2018 r., sygn. akt: III SA/Gd 388/18. Ustalenia te powinny znaleźć odzwierciedlenie w uzasadnieniu.

Decyzja zezwalająca na zajecie pasa drogowego jest decyzją uznaniową. W przypadku decyzji uznaniowej jest ona podejmowana przez organ w ramach tzw. uznania administracyjnego. Oznacza to, że organ administracyjny może podjąć w sprawie rozstrzygnięcie, ale nie ma nakazu ustalenia określonej jego treści. W konsekwencji może przyznać wnioskowane świadczenie lub odmówić jego przyznania czy też przyznać je w innym rozmiarze. Element uznaniowości nie świadczy o tym, że decyzja polega na dowolności działania organu.

Sąd wskazał, że sądowa kontrola legalności decyzji uznaniowych obejmuje przede wszystkim zbadanie, czy wydanie decyzji poprzedzone zostało prawidłowo przeprowadzonym postępowaniem dowodowym, tzn. czy organ w sposób wyczerpujący zebrał materiał dowodowy i rozważył okoliczności mogące mieć wpływ na wybór rozstrzygnięcia.

Możliwość (uprawnienie) do wydania decyzji uznaniowej, nie zwalnia organu administracji z obowiązku prawidłowego przeprowadzenia postępowania dowodowego. Spełnienie tego wymogu powinno znaleźć odzwierciedlenie w uzasadnieniu decyzji. Uzasadnienie powinno też zawierać prawidłowo umotywowany wybór rozstrzygnięcia sprawy.

Niedz., 14 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka