Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Parkowanie na drodze publicznej to nie interes prawny

Parkowanie na drodze publicznej to nie interes prawny fotolia.pl

Sam fakt poruszania się po drodze publicznej kierowcy nie kreuje dla takiej osoby interesu prawnego polegającego na prawie do domagania się pozostawienia na drodze miejsc z prawem do parkowania.

postanowienie WSA w Krakowie z 30 sierpnia 2018 r., sygn. III SA/Kr 808/18, nieprawomocne

Przywołana teza zapadła w sprawie toczącej się przed sądem administracyjnym w związku ze skargą przedsiębiorcy na zatwierdzony projekt organizacji ruchu ograniczający parkowanie w pobliżu miejsca prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Sąd uznał, że podnoszone przez skarżącego prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa skarżącego i uciążliwości dla niego i jego klientów nie stanowią chronionego prawem interesu prawnego. Choć bowiem znak B-35 (zakaz postoju) spowoduje ograniczenie miejsc do parkowania, to jednak żaden przepis prawa nie gwarantuje skarżącemu ani jego klientom prawa do parkowania w konkretnym miejscu konkretnej ulicy. Akt dotyczący organizacji ruchu nie ingeruje w uprawnienia skarżącego, ani też nie nakłada lub modyfikuje jakichkolwiek obowiązków, a tym samym nie narusza – w sposób bezpośredni, konkretny i realny – jego interesu prawnego. W opisanych okolicznościach można co najwyżej mówić o interesie faktycznym polegającym na tym, że skarżący i jego klienci utracili możliwość postoju na określonym odcinku ulicy. Taki jednak interes nie ma żadnego wsparcia ustawowego, a tym samym nie podlega ochronie w toku postępowania przed sądami administracyjnymi.

Sob., 29 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski