Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Blokady alkoholowe – rozwiązanie wciąż mało znane

Blokady alkoholowe – rozwiązanie wciąż mało znane fotolia.pl

Od maja 2015 r. obowiązują nowe przepisy prawa karnego i drogowego – (ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2015 r. poz. 541).

Zgodnie z nimi kierowcy, który utracili prawo jazdy z powodu prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, w połowie nałożonej kary mogą ubiegać się o zwrot prawa jazdy. Warunkiem podstawowym jest montaż blokady alkoholowej. Osoba, która utraciła prawo jazdy na 3 lata, już po 1,5 roku może prowadzić samochód. Sądy przychylają się do wniosków i wydają wyroki pozwalające na montaże urządzeń.

Pomimo istniejących przepisów, osób zainteresowanych skróceniem kary jest bardzo mało. Przyczyną tego stanu jest brak jakichkolwiek informacji o możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów.

- Rozwiązania takie funkcjonują od wielu lat w państwach Europy zachodniej i wielu stanach USA. Pozwoliło to na zredukowanie wypadków spowodowanych przez spożycie alkoholu nawet o ponad 40%. To właśnie w tych krajach zamontowanych jest już ponad 2 mln. blokad alkoholowych AUTOWATCH - mówi Rafał Misztalski, Prezes Zarządu Autowatch Polska Sp. z o. o.

Podstawowym zadaniem urządzenia jest wymuszenie badania trzeźwości u kierowcy przed uruchomieniem silnika, które staje się to możliwe, gdy wynik badania nie wskaże przekroczonego progu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu - nie pozwala na uruchomienie silnika kierowcy „na podwójnym gazie”.

Koszt zakupu urządzenia jest wysoki. Są także możliwości dzierżawa blokady alkoholowej na dowolny okres. Przykładem może być oferta zamieszczona tutaj.

Plusem jest to, ze coraz więcej osób prywatnych oraz firm decyduje się na montaż urządzenia w swoim samochodzie. Powodów jest wiele, jednak najczęstsze z nich to: warunkowe pozwolenie sądowe (dotyczy skazanych za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu), zwiększenie bezpieczeństwa rodziny (np. ojciec pożycza samochód synowi na sobotni wieczór) oraz monitoring flot samochodowych (przedsiębiorstw transportowych także komunikacji miejskiej i osobowych pojazdów służbowych).

Blokady alkoholowe mogą też wspomagać bezpieczne zarządzania przedsiębiorstwem transportu publicznego. Tylko w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie blokady alkoholowe AutoWatch zostały zamontowane w ponad 600 najnowszych autobusach głównie marki Solaris, w tym autobusach o napędzie konwencjonalnym, gazowym i elektrycznych.

Śr., 5 Wrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska