Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydanie wtórnika prawa jazdy w przypadku cofnięcia uprawnień

Wydanie wtórnika prawa jazdy w przypadku cofnięcia uprawnień fotolia.pl

Nie można mówić o utracie prawa jazdy, jeżeli zostało ono zatrzymane przez uprawniony organ w związku z utratą przez kierowcę uprawnień do prowadzenia pojazdów silnikowych – stwierdził WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 2 lipca 2018 r., sygn. akt: II SA/Gl 108/18.

O wtórnik prawa jazdy można się ubiegać w przypadku utraty prawa jazdy, jego zniszczenia w stopniu powodującym jego nieczytelność, a także zmiany stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych. Z utratą prawa jazdy mamy do czynienia wówczas, gdy jego posiadacz zostaje pozbawiony dysponowania nim, np. w razie jego kradzieży, przywłaszczenia lub zgubienia. Zniszczenie prawa jazdy to jego fizyczne unicestwienie lub tak znaczne uszkodzenie, że dokument faktycznie przestaje istnieć. Natomiast jeśli chodzi o zmiany w stanie faktycznym, to tylko o te, które zawarte są w prawie jazdy, np. zmiana nazwiska lub imienia albo adresu zamieszkania.

Nie można natomiast mówić o utracie prawa jazdy, jeżeli zostało ono zatrzymane przez uprawniony organ w związku z utratą przez kierowcę uprawnień do prowadzenia pojazdów silnikowych.

Należy zwrócić uwagę, iż "wtórnik" to duplikat dokumentu pozostającego w obiegu prawnym, inaczej drugi egzemplarz danego dokumentu. Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym posiadanie stosownych uprawnień. Jeśli jednak prawo jazdy zostało cofnięte to należy zauważyć, że kierowca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem, w związku z decyzją cofającą uprawnienie do kierowania pojazdami mechanicznymi. Oznacza to, że w obrocie prawnym nie funkcjonuje dokument potwierdzający te uprawnienia i stąd też nie może zostać wydany wtórnik tego dokumentu. Ewentualne wydanie wtórnika prawa jazdy oznaczałoby, że kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi (co nie jest prawdą).

Sob., 18 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka