Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

By zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w Małopolsce

By zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w Małopolsce fotolia.pl

Choć wciąż cieszymy się wakacjami i piękną pogodą, już teraz warto pamiętać o zbliżających się chłodnych i deszczowych miesiącach. To właśnie wtedy, w czasie jesiennej pluchy, zdarza się najwięcej wypadków z udziałem przechodniów. Dzięki wsparciu samorządu województwa, przejścia dla pieszych w całej Małopolsce będą jednak jeszcze lepiej widoczne, a przez to bardziej bezpieczne.

Ruch samochodowy w Małopolsce jest największy w skali całego kraju, a w sumie na drogach wojewódzkich znajduje się aż 1300 przejść dla pieszych. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, znaczna część z nich jest wciąż niedostatecznie oświetlona. Ponieważ samorządy gminne nie zawsze mogą same uporać się z tym problemem, władze województwa od lat przekazują środki, aby były one lepiej widoczne i oznaczone.

- Województwo Małopolskie zainicjowało program poprawy bezpieczeństwa na przejściach, za sprawą którego w kolejnych 115 miejscach powstanie innowacyjny system aktywnej informacji wizualnej. Dzięki temu "na zebrach” pojawią się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i dodaje, że na ten cel zostanie przeznaczone aż 600 tys. zł z budżetu województwa. Swój wkład finansowy będą miały jednak też poszczególne samorządy.

Zmiany na niemal 40 przejściach dla pieszych zajdą jeszcze w tym roku. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań sprawi nie tylko, że cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

Często ofiarami wypadków padają dzieci, które jesienią i zimą bywają niewidoczne na przejściach po zmroku lub wczesnym rankiem. W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Czw., 9 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa