Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe drogi ekspresowe!

Nowe drogi ekspresowe! fotolia.pl

Komisja Europejska wydała zgodę na dofinansowanie z funduszy UE kolejnych trzech inwestycji drogowych na:

  • Budowę drogi ekspresowej S2 odc. w. Puławska - w. Lubelska (bez węzła),
  • Budowę drogi ekspresowej S6 Szczecin - Koszalin, odc. Goleniów - Kiełpino,
  • Budowę drogi ekspresowej S17, odc. Garwolin - Kurów.

Do tej pory Komisja Europejska wydała już 61 decyzji zatwierdzających unijne współfinansowanie dużych projektów realizowanych w krajowym Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pierwsza z ww. inwestycji dotyczy budowy odcina drogi ekspresowej S2 przebiegającej przez Warszawę, od węzła Puławska do węzła Lubelska. Dofinansowanie unijne tej budowy to kwota 1,7 mld zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Trasa zlokalizowana jest w województwie mazowieckim, na terenie miasta stołecznego Warszawa na odcinku o łącznej długości 18,52 km. Jest to największa inwestycja drogowa w stolicy realizowana z rządowym wsparciem, która pozwoli dokończyć południową część obwodnicy Warszawy. Dzięki temu ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza centrum miasta. Projekt oparty jest na trzech zadaniach: odcinek z tunelem od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa, budowa nowego mostu przez Wisłę od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński oraz budowa od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska.

Z unijnych funduszy dofinansowana będzie również budowa odcinka S6 Goleniów – Kiełpino, o łącznej długości  54,49 km, który w całości zlokalizowany jest w sieci kompleksowej TEN-T, a wartość tej inwestycji to 1,18 mld zł, z czego ponad połowa to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Inwestycja składa się z budowy odcinków: Goleniów – Nowogard, Nowogard – Płoty, Płoty – Kiełpino.

Komisja Europejska pozytywną decyzję wydała również dla budowy drogi ekspresowej S17 Garwolin –Kurów, całkowity koszt inwestycji to 2,28 mld zł, a wsparcie z funduszy unijnych sięga prawie 1,2 mld zł. Projekt składa się z odcinków: Garwolin – granica województwa mazowieckiego i lubelskiego oraz granica województwa mazowieckiego i lubelskiego – węzeł „Sielce” obecnie „Kurów Zachód”. Droga nr 17 na całym odcinku pomiędzy Warszawą, a Lublinem uzyska parametry drogi ekspresowej.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Pt., 2 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska