Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na drogach krajowych w 7 województwach

Inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na drogach krajowych w 7 województwach fotolia.pl

12 programów inwestycji oraz 3 aneksy dla zadań drogowych do realizacji zatwierdził Minister Infrastruktury, a ich łączny koszt to ok. 136 mln zł. Zadania te związane są z rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych wraz z dostosowaniem ich nośności do ruchu ciężkiego, a także budową lub przebudową mostów i estakad.

Inwestycje te na celu mają poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Planowane są modernizacje dróg, przebudowy skrzyżowań, rond, pasów do skrętu w lewo, sygnalizacji świetlnych, przejść dla pieszych, chodników oraz ścieżek rowerowych.

Realizacja tych zadań odbywać się będzie w 7 województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, śląskim, małopolskim i lubelskim.

W województwie pomorskim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego nastąpi na drodze krajowej nr 20 na odcinku Korne – Kościerzyna. W ramach tego zadania zostanie wykonane rondo, pas do skrętu w lewo, wyspy domykające dodatkowy pas, poszerzenie nawierzchni drogi do 7 m w celu wybudowania pasa do skrętu w lewo i wlotów na rondo, ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie drogowe. Ponadto droga zostanie podniesiona do parametrów klasy GP. Roboty trwać będą do 2019 r.

W województwie kujawsko-pomorskim zaplanowana jest rozbudowa estakady i węzła w ciągu drogi krajowej nr 91 w miejscowości Przechowo wraz z odcinkiem drogi. Ta inwestycja polega na rozbiórce istniejącej i budowie nowej estakady i węzła, wraz z odcinkiem drogi od km 139+000 do km 141+100. Wybudowane będą drogi dojazdowe, ronda na skrzyżowaniu łącznicy węzła, dodatkowe pasy ruchu, ekrany akustyczne, wymienione zostanie oświetlenie, a także powstanie kanał technologiczny. Tutaj również prace będą trwać do 2019 r.

W województwie warmińsko-mazurskim rozbudowana będzie droga krajowej nr 63 w miejscowości Orzysz. Zadanie obejmuje wzmocnienie nawierzchni do 11,5 ton na oś, poszerzenie jezdni do 7 m, usunięcie istniejącej konstrukcji nawierzchni i ułożenie nowej, przebudowę skrzyżowań, budowę kanalizacji deszczowej, budowę oraz przebudowę chodników, zjazdów indywidualnych i publicznych. Wszystkie te roboty wykonane będą w 2018 r.

W województwie podlaskim na drodze krajowej nr 64 zaplanowana jest rozbudowa mostu przez rzekę Narew w miejscowości Wizna wraz z dojazdami, o łącznej długości 283 m., jak również rozbudowa mostu przez rzekę Marycha w miejscowości Pomorze na drodze krajowej nr 16 i w ramach zadania rozbudowany zostanie most o długości 70 m. Okres realizacji robót to 2019 r.

W województwie śląskim nastąpi poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze krajowej nr 91 w miejscowości Rudniki. Inwestycja obejmuje wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, wraz z możliwymi korektami geometrycznymi skrzyżowania oraz remont nawierzchni jezdni i chodników w rejonie skrzyżowania. Natomiast w miejscowości Kłomnice wybudowane zostaną dwie sygnalizacje ostrzegawcze wraz z podświetleniem istniejących dwóch przejść dla pieszych. Inwestycje mają na celu zabezpieczenie uczestników ruchu, w szczególności niechronionych użytkowników drogi krajowej nr 91, przed negatywnymi skutkami spodziewanego wzrostu ruchu w czasie przebudowy obecnej drogi krajowej nr 1 do parametrów autostrady A1. Roboty te wykonywane będą w 2018 r.

W województwie małopolskim na drodze krajowej nr 52 w miejscowości Kęty inwestycja obejmuje budowę chodnika o łącznej długości 343 m. Natomiast na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Młynka budowę chodnika o łącznej długości 890 m, na odcinku Zofipole - Pobiednik Wielki budowę chodnika o łącznej długości 480 m. oraz w miejscowości Igołomia budowę chodnika o łącznej długości 365 m. Na drodze krajowej nr 7 na odcinku Wola Więcławska – Zerwana inwestycja obejmuje budowę chodnika o łącznej długości ponad 2 km, a w miejscowościach Lubień, Tenczyn i Krzeczów budowę chodnika o łącznej długości 1,5 km. Okres realizacji wszystkich ww. robót to 2018 r.

W województwie lubelskim nastąpi rozbudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 82 z drogą gminną nr 112402L i drogą gminną  nr 112421L w miejscowości Turka wraz z podłączeniem do węzła „Lublin Tatary" na obwodnicy Lublina w ciągu drogi krajowej nr 17. Zadanie polega na przebudowie istniejących skrzyżowań drogi krajowej nr 82 z drogami gminnymi na rondo turbinowe. Okres realizacji robót: 2018 – 2019 r. Wybudowany zostanie również nowy most przez rzekę Świnkę w ciągu drogi krajowej nr 74 w miejscowości Bodaczów. Okres realizacji robót: 2020 r.

Źródło: mib.gov.pl         

Czw., 1 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska