Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaświadczenie o prowadzeniu przewozów drogowych wyłączone z obrotu prawnego

Zaświadczenie o prowadzeniu przewozów drogowych wyłączone z obrotu prawnego fotolia.pl

Przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Dokumentem tym organ administracji publicznej zaświadcza, że dany przedsiębiorca zgłosił wykonywanie przewozów drogowych jako działalności pomocniczej do prowadzonej działalności gospodarczej.

Obowiązek uzyskania zaświadczenia, o którym mowa w art. 33 ust. 1 u.t.d., dotyczy zatem sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą o określonym profilu i aby wykonywać ten podstawowy rodzaj działalności gospodarczej prowadzi również przewozy drogowe. Działalność w zakresie przewozów ma wyłącznie charakter służebny do podstawowego rodzaju działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Potwierdzenie takie wydawane jest wyłącznie dla potrzeb przedsiębiorcy wnioskującego o jego wydanie i tylko on może legitymować się takim zaświadczeniem

Zaświadczenie potwierdza jedynie zgłoszenie i nie stanowi żadnego uprawnienia wynikającego z decyzji administracyjnej. Innymi słowy, zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne jest niezbywalne i nie może stanowić przedmiotu czynności prawnej, jest bowiem wyłączone z obrotu prawnego. Służy zaś temu, aby objęte nim przewozy drogowe mogły być wykonywane przez oznaczony w nim podmiot bez ponoszenia konsekwencji prawnych, w tym ewentualnych kar administracyjnych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 grudnia 2017 r. III SA/Lu 296/17

Źródło: CBOSA

Niedz., 4 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk